te verschaffen, zijn op concernniveau uitgangspunten met betrekking tot diverse aspecten van het sociale beleid geformuleerd. Een lange periode van welvaartstijging heeft plaatsge maakt voor een teruggang in de economie, die in zeer veel landen tot grote toename van de werkloosheid leidde. Mede door de te verwachten groei van de beroepsbevol king is op korte termijn eerder een stijging dan een daling van de werkloosheid te verwachten. Er is een grens aan de maatschappelijke aanvaardbaarheid van een omvangrijke werkloosheid. Wij wensen te zamen met andere werkge vers, met werknemersorganisaties en overheden mee te denken hoe dit enorme sociale probleem aan te pakken. In de totale managementontwikkeling nemen praktische ervaring, het leren van anderen en een verdere theoreti sche opleiding een belangrijke plaats in. Voor medewer kers in hogere functies is een internationaal programma gestart, in nauwe samenwerking met één van de vooraan staande in Europa gevestigde opleidingsinstituten. Dit heeft mede ten doel het strategisch denken te ontwikkelen, ervaringen uit te wisselen en de deelnemers meer ver trouwd te maken met het concernbeleid. Personeel en organisatie Gelet op de gang van zaken in het internationale bedrijfs leven mag de Heineken Groep tevreden zijn over de behaalde resultaten. Dit is voor een belangrijk deel te danken aan de inzet van de medewerkers, waarvoor wij op deze plaats gaarne onze dank en waardering uitspre ken. In dit verband is het ook verheugend dat de arbeidsver houdingen binnen de Groep in 1982 in het algemeen goed waren. Bij de Heineken Groep waren aan het eind van het ver slagjaar 20.931 mensen werkzaam tegen 21.141 eind 1981. De beoogde ondernemingsstructuur, gericht op het verder inhoud geven aan operationele zelfstandigheid van de werkmaatschappijen, werd in 1982 verder uitgewerkt. De aanpassingen hebben met name betrekking op de struc turele en functionele relaties tussen de moedermaatschap pij Heineken NV en de daaronder ressorterende werkmaat schappijen, deelnemingen en overige activiteiten. Personeelsplanning en management development nemen binnen de onderneming een steeds belangrijker plaats in. Het hiervoor opgezette systeem heeft zowel betrekking op de organisatie-ontwikkeling als op de individuele loop baanplanning van de medewerkers. Periodieke 'manage ment reviews' met de general managers van werkmaat schappijen blijken hiertoe een doeltreffend middel te zijn. Door de voortgaande internationalisatie neemt het aantal uitgezonden medewerkers van verschillende nationalitei ten, dat door ons is opgeleid, nog steeds toe. Deze expa triates vervullen een belangrijke functie binnen het Con cern, want zij bewaken onder meer de kwaliteit van het onder ons toezicht gebrouwen bier en zijn in de vestigin gen waar ook ter wereld betrokken bij de bedrijfsvoering, hetzij direct, hetzij in een adviserende functie. Kosten en winst in procenten van de omzet 1982 Rente 1% Afschrij Netto Belasting op vingen winst de winst 6% 4% 2% Hü Grondstoffen, materialen en diensten 47% Accijns 22% 15

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 20