Geografisch was de verdeling als volgt: (x 1.000 hectoliters) 1982 Europa 14.201 14.500 (waarvan Nederland) (6.406) Westelijk Halfrond 3.980 Afrika 6.305 5.955 Azië/Oceanië 2.388 26.874 Het afzetvolume in Europa bleef in het verslagjaar achter. Dit kwam voornamelijk door de gang van zaken in het voor het Concern belangrijke werkgebied Nederland, waar de in 1981 aangekondigde accijnsverhoging voor bier in dat jaar een in ladingseffect veroorzaakte, die de afzet begin 1982 ongunstig beïnvloedde. Ook in andere landen, zoals Griekenland, hadden accijnsverhogingen een nadelige invloed op de verkopen. Hogere afzetten werden daaren tegen behaald in onder meer Frankrijk, Italië en in het Verenigd Koninkrijk. De verkopen op het Westelijk Halfrond hebben zich opnieuw gunstig ontwikkeld. Vooral de export naar de Verenigde Staten heeft hiertoe bijgedragen. Ook de export naar het Caraïbisch gebied ontwikkelde zich positief. In Midden- en Zuid-Amerika ondervindt de afzet de weerslag van de moeilijke economische omstandigheden. In Afrika is de bierproduktie weliswaar gestegen, maar in een aantal landen is de groei afgeremd door importbeper kingen ten aanzien van grondstoffen, verpakkingen en reserve-onderdelen. Importrestricties waren er ook de oor zaak van dat de export vanuit Nederland naar die landen niet is toegenomen. De afzet in het werkgebied Azië/Oceanië is licht gedaald met name door verkoop van onze indirecte participatie in een brouwerij in Nieuw-Zeeland. In Indonesië, Nieuw- Caledonië, Japan en Australië kan van een gunstige ont wikkeling van de verkopen worden gesproken. In Australië werd een eigen importkantoor geopend. De afzet van onze gedistilleerd produkten heeft in het verslagjaar enigszins onder druk gestaan. Het produkt shandy, dat door ons onder het merk Green Sands op de internationale markt wordt gebracht, wordt in een toenemend aantal landen onder licentie geprodu ceerd. Frisdranken en vruchtesappen worden door ons in ver schillende landen op de markt gebracht. De verkopen in Nederland bleven achter, maar de relatief beperkte export gaf een verheugende toeneming te zien. Aan het Sourcy- assortiment (bronwater) werden de smaken orange en lemon toegevoegd. In de vestiging Wijnegem (België) van Mouterij Albert verliepen de activiteiten volgens plan. De renovatie van de enige tijd geleden overgenomen mouterij te Ruisbroek is ter hand genomen. Tegen eind 1983 kan de inbedrijfstelling tegemoet worden gezien. Het bedrijf te Ruisbroek werd vereerd met een bezoek van Zijne Majesteit Koning Boudewijn van België, die zich op de hoogte kwam stellen van de industriële ontwikkeling langs het Brusselse Zeekanaal. Milieu Ook in 1982 hebben de milieu-aspecten in het beleid veel aandacht gehad, zoals blijkt uit het plaatsen van afval waterzuiveringsinstallaties en het onderzoek naar het wer ken met andersoortige brandstof. Hierbij past de opmer king dat dergelijke maatregelen ook financiële consequen ties hebben. Bij onze besluitvorming moeten, naast de wens een bijdrage aan de milieuverbetering te willen leve ren, de economische aspecten dan ook een belangrijke rol spelen. Techniek en technologie Door de afdeling Research werd een methode ontwikkeld ter bepaling van de mate van verwerkbaarheid van mout bij de bierbereiding. Hiermede is voorzien in een reeds lang bestaande behoefte, daar nu op snelle wijze informatie wordt verkregen, die voorheen slechts door experimenteel brouwen kon worden verworven. Deze methode geeft ons snel een hoge graad van kwali teitsbeheersing niet alleen in onze mouterijen, doch ook bij het aankopen van mout. In de loop van het jaar werd een gemoderniseerde fles voor de Amerikaanse markt ingevoerd. Er werden besparingen bereikt door gewichtsvermindering van de fles die ook leidde tot besparingen op de kosten van doosverpakkin gen en transport. Onderzoek werd verricht naar bredere gebruiksmogelijk heden van bostel, een bijprodukt van de bierbereiding. Sociaal beleid Op sociaal terrein wordt per land en per werkmaatschappij een eigen beleid gevoerd, dat uiteraard moet passen binnen algemene concernuitgangspunten. Teneinde hier voor de leiding van de werkmaatschappijen een raamwerk 14

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 19