Verslag van de Raad van Bestuur Onze onderneming heeft door het overlijden van Drs. P. J.G. van Doome een gewaardeerde en deskundige com missaris verloren. De persoonlijke wijze waarop hij aan het commissariaat inhoud gaf en de vele waardevolle advie zen stemmen tot grote dankbaarheid. Zijn grote betrokken heid bij de onderneming en zijn hartelijke persoonlijkheid zullen lang in onze herinnering blijven. Zoals in het prae-advies van de Raad van Commissarissen is vermeld, is de heer Stikker niet voor herbenoeming tot commissaris beschikbaar. Wij willen de heer Stikker gaar ne dankzeggen voor de grote belangstelling die hij steeds voor de gang van zaken bij onze onderneming heeft getoond. Z.K.H. Prins Claus der Nederlanden reikte in het verslag jaar opnieuw de Dr. H.P. Heineken-prijs uit, ditmaal aan de Zwitserse hoogleraar Prof, Dr. C. Weissmann. Deze ont ving de prijs voor zijn baanbrekend werk op het gebied van nucleïnezuren, de moleculen waarin de erfelijke eigen schappen van organismen zijn vastgelegd. De Dr. Heineken-prijs, bestaande uit een geldbedrag van 200.000,wordt elke drie jaar toegekend aan een onderzoeker of onderzoekteam met bijzondere verdien sten op het gebied van de biochemie en de biofysica. Op 14 juni 1982 verrichtte H.K.H. Prinses Margriet de officiële opening van Amstel Brewery Canada Ltd. te Hamilton (Ontario), die in 1981 de installaties van een bestaande brouwerij had overgenomen. Na de renovatie en uitbreiding produceert deze werkmaatschappij naast een Canadees merk nu ook bier onder het Amstel-merk. Wij zijn het Koninklijk Huis erkentelijk dat het telkenmale van zijn betrokkenheid bij het Nederlandse bedrijfsleven en met name ook bij onze onderneming blijk geeft. 1982 in het kort Heineken heeft een goed jaar achter de rug. De omzet is met 17% gestegen tot ƒ4.215 miljoen. De netto winst is met 27 toegenomen tot 153,2 miljoen, hetgeen over eenkomt met een rendement op het eigen vermogen van 8,9% (1981: 7,6%). Zoals bekend wordt bij het bepalen van resültaten en waardering van het vermogen de vervangingswaarde toe gepast, zoals nader toegelicht op pag. 37. Verschillende factoren hebben aan de gunstige ontwikke ling in 1982 bijgedragen. Belangrijk was de verdere groei van de export, in het bijzonder naar de Verenigde Staten. Voorts werd in Italië en Frankrijk een duidelijke stijging van omzet en resultaten gerealiseerd. Dit was met name het gevolg van in het verleden genomen maatregelen, gericht op versterking van marktposities, verbetering van het pro- duktie-apparaat en aanpassing van de organisatie. In het bijzonder in deze landen hebben wij bovendien geprofi teerd van het fraaie zomerweer. Tot de winststijging heeft eveneens bijgedragen de daling van de rentelast als gevolg van de goede liquiditeitspositie van de onderneming. Voorts werd meer dividend ontvan gen van niet-geconsolideerde deelnemingen, welke opbrengsten verantwoord worden in het jaar van ont vangst. Het stemt tot voldoening dat de Groep zich op deze positieve manier heeft kunnen ontwikkelen ondanks de zorgelijke economische situatie in de wereld. Toenemende werkloosheid en bezuinigingsmaatregelen zetten de be stedingsmogelijkheden onder druk, terwijl in een aantal landen accijnsverhogingen een ongunstig effect op de afzet hadden. Verscherping van de concurrentie en een stringent prijsbeleid van overheidswege hebben boven dien de marges in veel landen ongunstig beïnvloed. Dat Heineken ondanks deze negatieve factoren een hogere omzet en winst heeft behaald, onderstreept het voordeel van de grote internationale spreiding van de activiteiten. In het verslagjaar werd weer veel aandacht besteed aan het verder opvoeren van de produktiviteit en het verhogen van de efficiency. Onder strikte handhaving van onze traditionele en welbekende kwaliteitseisen wordt voortdu rend getracht besparingen te verkrijgen op het verbruik van energie en verpakkingsmaterialen. In de Nederlandse bedrijven is op energiegebied in de afgelopen drie jaren een besparing op jaarbasis van circa 10 miljoen rrr gas bereikt. In de loop van 1982 werd in Nederland de uit 1856 date rende Brouwerij De Ridder te Maastricht overgenomen. De participatie in een aantal deelnemingen, werkzaam in Centraal Afrika, werd verdubbeld door verwerving van reeds uitgegeven aandelen. Onze produkten De verkopen van het onder toezicht van Heineken gebrou wen bier bedroegen in 1982 26.874.000 hectoliter (1981: 26.761.000 hectoliter). Dit betreft het in eigen werkmaat schappijen geproduceerde bier, de totale bierproduktie van de proportioneel geconsolideerde deelnemingen en het door derden in licentie gebrouwen bier. 13

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 18