Toelichting op de geconsolideerde balans en resultatenrekening van het boekjaar 1981 Algemeen De in de toelichting vermelde bedragen, waarbij die van 1980 in het groen zijn opgenomen, zijn in duizenden gul dens, tenzij anders aangegeven. Grondslagen van de consolidatie In de geconsolideerde jaarrekening zijn de deelnemingen, waarin Heineken NV rechtstreeks of middellijk voor meer dan 50% participeert, volledig geconsolideerd opgeno men. Het aandeel van derden in het groepsvermogen en in de groepswinst is afzonderlijk tot uitdrukking gebracht. Partiële consolidatie vond plaats bij die deelnemingen, waarin voor 50% of minder wordt geparticipeerd, indien door Heineken tenminste gelijke invloed op het beleid wordt uitgeoefend als door de andere partners gezamen lijk. De bedragen van activa en passiva, alsmede van de resul taten, zijn opgenomen naar rato van onze deelneming in het totaal geplaatste kapitaal. De overige participaties zijn onder Deelnemingen opge nomen. Een overzicht van de deelnemingen, met vermelding van het percentage der participatie, is op de pagina's 42 en 43 van dit verslag weergegeven. Onder de omschrijving 'Wijzigingen in de omvang van de consolidatie' zijn in de hierna opgenomen overzichten van het verloop van diverse activa en passiva die mutaties ver meld, welke betrekking hebben op de uitbreiding respec tievelijk de vermindering van onze belangen in geconsoli deerde deelnemingen. Waarderingsgrondslagen Bedrijfsgebouwen en installaties alsmede Overig onroe rend goed zijn gewaardeerd op vervangingswaarde onder aftrek van afschrijvingen. De vervangingswaarde is geba seerd op taxaties van interne en externe deskundigen, waarbij rekening wordt gehouden met technische ontwik kelingen, hierbij ondersteund door de ervaring welke is verkregen bij de bouw van nieuwe bedrijven over de hele wereld. De waardering van Deelnemingen is tegen verkrijgings- prijs. Andere vastgelegde middelen zijn gewaardeerd op nomi nale waarde, verminderd met een voorziening voor du bieuze posten. Voorraden worden tegen vervangingswaarde opgenomen, waar nodig onder aftrek van een voorziening. Vorderingen zijn opgevoerd tegen nominale waarde onder aftrek van een voorziening wegens oninbaarheid en ver minderd met de verschuldigde statiegeldbedragen uit hoofde van de terugnameverplichting van eigen emballage. Van de Liquide middelen zijn de kas-, bank- en girosaldi alsmede de kasgelden belegd op korte termijn opgenomen voor de nominale waarde. De effecten zijn gewaardeerd op de beurskoers per de balansdatum. De Egalisatierekening investeringsfaciliteiten heeft tot doel de bedragen, ontvangen uit hoofde van de in een aantal landen bestaande regelingen ten aanzien van investerin gen, te verdelen over de geschatte levensduur van de des betreffende activa. De Voorziening voor latente belastingverplichtingen is op gevoerd voor de nominale waarde. Schulden op lange termijn en Schulden op korte termijn zijn opgenomen voor de nominale waarde. Verantwoording van opbrengsten en kosten in de resulta tenrekening vindt in beginsel plaats op het tijdstip waarop de desbetreffende goederen of diensten zijn geleverd. Onder Opbrengst verkopen wordt verstaan de opbrengst van aan derden geleverde produkten. Diverse inkomsten betreffen de opbrengsten van verleen de diensten. Het verbruik van grondstoffen en materialen wordt tegen vervangingswaarde in de resultatenrekening opgenomen. De op vervangingswaarde gebaseerde Afschrijvingen ge schieden tijdsevenredig, overeenkomstig de geschatte le vensduur per object; hierbij wordt rekening gehouden met de onttrekking aan de Egalisatierekening investeringsfaci liteiten. Belasting op de winst wordt berekend over de winst vol gens de jaarrekening. De belasting over het verschil tussen de winst volgens de jaarrekening en de fiscale winst wordt verrekend met de Voorziening voor latente belastingver plichtingen. Dividend deelnemingen betreft de ontvangen dividenden van niet-geconsolideerde participaties. Kosten, besteed aan octrooien, licenties, research en ont wikkeling worden direct ten laste van het resultaat ge bracht. Waarderingsverschillen als gevolg van herwaardering ko men ten gunste of ten laste van de Bijzondere reserve onder aftrek van een bedrag voor latente belastingverplich tingen. De posten in vreemde valuta in de jaarrekening zijn omge rekend tegen de officiële koersen per de balansdatum. Als gevolg van de omrekening van de balansen van de buitenlandse geconsolideerde deelnemingen aan het be gin van het boekjaar tegen de ultimo boekjaar gewijzigde koersen ontstaan koersverschillen, welke worden geboekt op Bijzondere reserve. Andere koersverschillen worden in de resultatenrekening verwerkt. De verschillen tussen prijs en waarde volgens deze grond slagen bij aan- of verkoop van bedrijven of deelnemingen daarin worden verrekend met de Algemene reserve. 33

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 34