Verkopen bier Azië/Oceanië Onder toezicht van Heineken gebrouwen (in miljoenen hectoliters) 1.8 2.- 2.2 2.4 2.5 ll 1977 1978 1979 1980 1981 Verre Oosten De omzet van bier en stout in Indonesië vertoonde weder om een niet onaanzienlijke groei. De nieuwe afvullijn voor blikbier in de brouwerij te Tange rang werd in gebruik genomen. De frisdrankenmarkt werd gekenmerkt door stagnerende omzetten en felle prijsconcurrentie. Bij P.T. Perusahaan Bir Indonesia vond een ingrijpende financiële reorganisatie plaats. Deze vennootschap heeft in de loop van het jaar de activa en passiva van P.T. Brasseries de l'lndonésie te Medan overgenomen. Voorts werd het aandelenkapitaal via het uitreiken van bo nusaandelen aangepast aan het eigen vermogen, waarbij een eenmalige vrijstelling van belasting over de herwaar dering was toegestaan. Tot een verdere uitbreiding van het aandelenkapitaal werd overgegaan in verband met een emissie van aandelen welke geheel geplaatst zijn bij Indo nesische beleggers. De aandelen van deze onderneming, waarvan de naam en de zetel werden gewijzigd in P.T. Multi Bintang Indonesia te Jakarta, zijn in het verslagjaar geïntro duceerd op de effectenbeurs van Jakarta. Azië/Oceanië In 1981 werd in deze regio 2,5 miljoen hectoliter 6,3%) onder toezicht van Heineken gebrouwen bier verkocht. De Groep heeft deelnemingen in Indonesië, Nieuw Caledonië, Jordanië, Libanon en Singapore (Malayan Breweries Ltd.), welke laatste tevens produktiefacili- teiten heeft in Maleisië, Papua Nieuw-Guinea en Nieuw-Zeeland. Produktie in licentie heeft tevens plaats in Jordanië, in Libanon en op Tahiti en sinds 1981 in Zuid-Korea. Voorts wordt in dit gebied bier vanuit Nederland geïmporteerd. Frisdranken worden geproduceerd in Indonesië en in Nieuw Caledonië. Op bescheiden schaal wordt gedistilleerd door de En gelse werkmaatschappij naar markten in Azië geëx porteerd. Midden-Oosten De brouwerij in Libanon produceert naast haar eigen lokale merk ook Amstel bier in licentie. Ondanks de benarde plaatselijke omstandigheden zijn de resultaten van deze brouwerij redelijk te noemen. De brouwerij in Jordanië, die eveneens Amstel bier in li centie produceert, behaalde in 1981 een beduidende om zetstijging. Deze gunstige ontwikkeling is mede te danken aan export van Amstel bier naar Irak. De hoogte van het ons toekomende deel van de resultaten van Malayan Breweries Ltd. in het boekjaar 1981, waarin het 50-jarige bestaan van de onderneming werd gevierd, was nagenoeg gelijk aan dat van het voorafgaande jaar mede dank zij de koersstijging van de Singapore dollar. De resultaten in lokale valuta waren echter lager, hetgeen on der andere te wijten was aan de minder goede gang van zaken in Papua Nieuw-Guinea, waar een verbitterde prij zenslag met de concurrentie aan de gang is. In Singapore namen de verkopen van Malayan Breweries Ltd. beduidend toe. i In Maleisië echter was sprake van enige stagnatie in de verkopen. Desondanks worden in dit land voorbereidingen getroffen voor de bouw van een tweede brouwerij van Ma layan Breweries. De brouwerij in Nieuw-Zeeland, waarin Malayan Breweries deelneemt, te weten Leopard Breweries, werkt met verlies zonder uitzicht op een spoedig herstel. Het is niet uitge sloten dat ten aanzien van deze deelneming op korte ter mijn ingrijpende maatregelen worden genomen. In Nieuw Caledonië nemen wij deel in de Grande Brasserie de Nouvelle-Calédonie. Deze kleine brouwerij heeft haar marktaandeel verder vergroot en kan terugzien op zeer goede resultaten over 1981. Op Tahiti heeft de brouwerij, die de Heineken licentie voor dat eiland heeft, thans ook de licentie van onze shandy Green Sands genomen. Gedurende het verslagjaar werd een licentie-overeen komst voor Heineken bier aangegaan met de belangrijkste 26

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 28