Verkopen bier Westelijk Halfrond Onder toezicht van Heineken gebrouwen (in miljoenen hectoliters) 1,9 2,4 3,1 3,6 3,8 I 1977 1978 1979 1980 1981 nada. Voorts wordt deelgenomen in brouwerijen in Suriname en op de Nederlandse Antillen, Trinidad, Martinique, St. Lucia en Jamaica. Bovendien wordt door licentiehouders geproduceerd op Haïti alsmede vanaf 1982 in Bolivia. In een aantal markten worden ook frisdranken gepro duceerd. Op beperkte schaal wordt in het Caraïbische gebied gedistilleerd afgezet door onze Engelse werkmaat schappij. Noord-Ameri ka Het importsegment van de biermarkt in de Verenigde Sta ten, waarin Heineken een belangrijke plaats inneemt, gaf in 1981 een verheugende groei te zien. Zoals opgemerkt in het vorige jaarverslag daalden onze verschepingen in 1980, mede als gevolg van de maatregelen door de Ameri kaanse tussenhandel, die onder meer door de hoge rente stand de eigen voorraden (dus ook die van Heineken bier) omlaag brachten. Onze overtuiging, dat op consumenten- niveau de vraag op peil gebleven was, is juist gebleken. Dit heeft geleid tot een duidelijk herstel van de omvang van de verschepingen, waardoor ons aandeel in het import segment weer tot circa 40% is opgelopen. De test met het laag-calorische Amstel Light is zodanig verlopen dat besloten werd tot uitbreiding van de distribu tie. Ons produkt wordt thans in een toenemend aantal grote steden verkocht. Ltd. opgericht, die de installaties van een bestaande brou werij overnam. Eind 1981 introduceerde de brouwerij het merk Hamilton Mountain, speciaal gericht op de bewoners van de stad Hamilton, waar de brouwerij is gevestigd. Voorts is de renovatie en uitbreiding van de brouwerij ter hand genomen. Hierdoor zal het mogelijk zijn in de loop van 1982 eveneens bier onder het Amstel merk op de markt te brengen. De slechte economische gang van zaken in Canada en hoge provinciale invoerrechten belemmerden een gezon de ontwikkeling van onze import. Midden- en Zuid-Amerika Onze export naar Midden- en Zuid-Amerika, die zich in de voorgaande jaren bevredigend ontwikkelde, ondervond een duidelijke terugslag als gevolg van de economische problemen aldaar. De zeer hoge inflatie in de belangrijkste markten beperkt de mogelijkheden van export naar deze gebieden aanzienlijk. In Bolivia werd overeenstemming bereikt over een licentie overeenkomst voor het Heineken merk. De verkopen van Amstel bier op de Nederlandse Antillen, geproduceerd door onze deelneming Antilliaanse Brouwe rij, vertoonden een lichte stijging in vergelijking met het voorafgaande jaar. Het ongunstige economische klimaat in Suriname had geen negatieve invloed op de afzet van onze brouwerij aldaar. Een flessenlijn met een capaciteit van 16.000 li terflessen/uur kwam in bedrijf. De infrastructurele problemen en het beangstigende inflc? tietempo maken het niet eenvoudig op Trinidad doelmatig te produceren. Desondanks werkte de brouwerij aldaar voor het tweede achtereenvolgende jaar op winstgevende basis. Green Sands shandy werd met succes gelanceerd. In het najaar werd Amstel bier op de markt gebracht. De brouwerij op Sb Lucia moest een deel van haar markt aandeel prijsgeven aan concurrenten van buiten de ge meenschappelijke Caraïbische markt, met name uit de Verenigde Staten. Op Martinique handhaafde de brouwerij haar bierafzet op het peil van 1980. De omzet van frisdranken bleef enigs zins achter, hoofdzakelijk door abnormaal slechte weers omstandigheden. Ondanks de voortdurende moeilijke economische situatie op Jamaica is de afzet van het aldaar gebrouwen Heineken bier wederom gestegen. In Canada werd in het boekjaar Amstel Brewery Canada Op Haïti ondervond de afzet van lokaal geproduceerd Hei- 24

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 26