Op grond van de marktontwikkelingen hebben wij in de achter ons liggende jaren onze inspanningen aanzienlijk vergroot, onder andere op het terrein van de distributie. Omvangrijke investeringen in de brouwerij te Schiltigheim hebben er toe geleid, dat voorjaar 1981 de lokale produktie van Heineken bier van start kon gaan. Inmiddels zijn de eerste resultaten van dit beleid merkbaar, getuige de be tere plaats die het merk Heineken op de Franse markt heeft gekregen. Tevens is een goede basis gelegd voor een verdere ontwikkeling van onze activiteiten in Frankrijk. Het onderzoek naar mogelijke besparingen op de voort durend stijgende energiekosten werd voorgezet. De na druk ligt daarbij op de bedrijfstakstudie inzake de mogelijk heden van lichtere verpakkingsmaterialen. De arbeidsverhoudingen waren ook in 1981 goed. Zoals elk jaar werd een bedrijfs-CAO afgesloten. Het beleid tot vermindering van de personeelsbezetting door vervroegde uittreding werd met succes voortgezet. In de loop van 1981 werd een aanvang gemaakt met de aanleg van een tweede bottellijn en met uitbreiding van de gist- en lagercapaciteit in de brouwerij te Schiltigheim. Griekenland Mede door het goede zomerseizoen zette de groei van de Griekse biermarkt zich ook in 1981 voort. De concurrentie nam toe, doordat twee nieuwe brouwerij-ondernemingen begonnen met de produktie van internationaal bekende merken. Ons marktaandeel bleef echter onaangetast, het geen mede te danken was aan de introductie van lokaal geproduceerd Heineken bier. Voorts werd overgegaan tot de verkoop van Amstel fustbier. Ondanks de hogere afzet en twee prijsaanpassingen in de loop van het verslagjaar werd het resultaat gedrukt door kostenstijgingen. In onze vestigingen waren de arbeidsverhoudingen goed. De produktiecapaciteit van onze brouwerij te Thessaloniki werd vergroot. Een installatie voor de behandeling van af valwater werd in bedrijf gesteld. In Athene werd met de bouw van soortgelijke apparatuur begonnen. Gelet op de Griekse energiesituatie werd veel aandacht geschonken aan mogelijke energiebesparing in onze brouwerijen. Italië In tegenstelling tot het voorgaande jaar vertoonde de Ita liaanse biermarkt zowel voor binnenlandse als voor import- produkten, met inbegrip van de premiummerken, een stij ging. De afzet van Dreher volgde de markttrend; het lokale marktaandeel van het merk Dreher werd behouden. In het premiumsegment bleef de positie van het merk Heineken dank zij een beduidende stijging eveneens gehandhaafd. Kostenstijgingen door inflatie en de devaluatie van de lire konden niet volledig in de prijzen worden verwerkt. De arbeidsverhoudingen in onze bedrijven waren in het verslagjaar bevredigend. Onze onderneming sloot met de grootste Italiaanse brou werijgroep een licentiecontract voor het merk Amstel. Op grond hiervan wordt Amstel bier sinds april 1981 door Peroni op de markt gebracht, waarbij de afzet tot nog toe de verwachtingen overtreft. Bij de brouwerij te Pedavena kwam een nieuwe bottellijn in bedrijf en werden de gistkelders aanzienlijk uitgebreid. Te Massafra kwamen nieuwe brouwhuis- en hulpprocesin- stallaties gereed en werd de keldercapaciteit uitgebreid. Overige landen Het marktbeeld in het Verenigd Koninkrijk was niet erg be vredigend. De omzetten op de lagermarkt stonden onder druk, terwijl de concurrentie werd vergroot door de intro ductie van nieuwe merken en biersoorten. Hoewel een en ander zijn weerslag had op de Heineken verkopen, bleef de positie van ons merk onder de gegeven omstandigheden redelijk. Door de verwerving van een belang in de Schotse malt whisky distilleerderij Tomatin verwachten wij de mogelijk heden van onze onderneming in de whiskymarkt beter te kunnen benutten. De stijging van de afzet van Heineken bier in Ierland was, onze marktpositie in aanmerking nemend, alleszins tevre denstellend. In Noorwegen stonden de Heineken verkopen onder druk, maar tegen het eind van het verslagjaar waren er tekenen van herstel. De devaluatie van de Zweedse kroon en de revaluatie van de gulden hadden een ongunstige invloed op onze resul taten in Zweden. Positief was evenwel het besluit een li centie-overeenkomst met Warby-Bryggery te Stockholm voor de produktie van Amstel bier aan te gaan. De over eenkomst, die in 1982 van kracht wordt, omvat ook een belangrijke verbetering voor de distributie van Heineken bier. Westelijk Halfrond In 1981 werd op het Westelijk Halfrond 3,8 miljoen hectoliter 4,7%) onder toezicht van Heineken ge brouwen bier verkocht. Het zwaartepunt van de acti viteiten ligt bij de export vanuit Nederland naar de Ver enigde Staten en Canada. Sinds 1981 heeft de Groep een eigen brouwerij in Ca- 23

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 25