cijnsverhoging eind 1979. Maar de druk op de afzet was in de eerste maanden van het verslagjaar toch zo groot, dat de markt op grote schaal door een felle prijsconcurrentie werd gekenmerkt. Later in het jaar herstelde de afzet zich en ontstond er meer rust op het gebied van de prijzen. Per saldo lagen onze verkopen boven het wel zeer ongunstige niveau van 1980. De gin-lemon cocktail Lime Light en de koffielikeur Evita werden op de Nederlandse markt gebracht. Tevens intro duceerden wij in de horecamarkt gedistilleerd van onze Engelse werkmaatschappij Duncan, Gilbey Matheson, waarvoor de vraag zich goed ontwikkelde. Het betreft de merken Glenmark whisky, Duncan's London Dry Gin, Krimskaya Vodka en Ron d'Oro Rum. De verkopen van op fles geïmporteerde wijnen verliepen gunstig. Dit resulteerde in een verdere stijging van ons marktaandeel. Meer moeite kostte het handhaven van onze positie in de stagnerende sherrymarkt, waar de hevige prij zenslag voortduurde. In de onder druk staande advokaat- markt verbeterde Zwarte Kip haar leidende positie. De gang van zaken in de laatste jaren en de vooruitzichten ter zake hebben tot de conclusie geleid, dat de vestiging te Hattem (Van Olffen) niet op rendabele basis is te brengen. Een beslissing tot sluiting is inmiddels genomen. In overleg met de ondernemingsraad zal een afbouwplan worden op gesteld. Bij de brouwerij te Zoeterwoude kwam een geluidsvriende- lijke bottelcolonne gereed. Bij de produktie aldaar werd in het kader van de kostenbeheersing extra aandacht ge schonken aan de verpakkingsaspecten. De afbouw van de capaciteit bij de brouwerij Mauritskade, Amsterdam verliep in 1981 zowel in sociaal als in technisch opzicht volgens plan. Tegen het einde van het verslagjaar werd, in verband met de verwachte gevolgen van de ac cijnsverhoging, besloten de produktie in het 1e kwartaal 1982 te beëindigen, eerder dan oorspronkelijk was voor zien. Met de ondernemingsraad en de vakorganisaties werd hiertoe overeenstemming bereikt. De overplaatsing van medewerkers naar andere vestigingen, voornamelijk Zoeterwoude, werd intensief begeleid. Binnen het kader van onze maatschappelijke verantwoor delijkheid zijn wij nauw betrokken bij de ontwikkeling rond de problematiek van het alcoholmisbruik. Een onderzoek naar het drankgebruik onder de jeugd zal in de loop van 1982 afgerond worden; de resultaten zullen worden ge bruikt voor het uitwerken van plannen door de Stichting Verantwoord Alcoholgebruik, die mede door de gezamen lijke brouwerijen is opgericht. De werkgroep Alcohol en Maatschappij, waarin producen ten en handel zich hebben verenigd, heeft een eerste ge sprek gehad met de interdepartementale werkgroep die zich bezighoudt met het ontwikkelen van een toekomstig alcoholbeleid. Wij juichen deze contacten toe en vertrouwen erop, dat samen met de overheid een beleid kan worden ontwikkeld dat het drankmisbruik tegengaat. Naar onze mening wordt dit niet automatisch bereikt door terugdringing van het ge bruik, zodat maatregelen als reclameverboden, accijnsver hoging en beperking van de verkrijgbaarheid ons inziens weinig effectief zijn. De personeelsbezetting van onze Nederlandse bedrijven is in 1981 teruggelopen van 6.967 tot 6.686 als gevolg van het slechts gedeeltelijk vervangen van natuurlijk verloop.. Het ziekteverzuim vertoonde een daling, overeenkomstig" de landelijke trend. In het verslagjaar is voortgang gemaakt met het formuleren van het sociaal beleid. De definitieve vaststelling hiervan is na overleg binnen de onderneming, onder meer met de ondernemingsraden, in 1982 te verwachten. De arbeids verhoudingen bij onze bedrijven waren onverminderd goed. Daartoe werd ongetwijfeld bijgedragen door de goe de formele en informele overlegstructuren, de materiële en immateriële arbeidsomstandigheden en de maatregelen, waarmee - vooruitlopend op de gedeeltelijke invoering in 1981 van de Arbeidsomstandighedenwet - is getracht voor onze medewerkers een zo goed mogelijk werkklimaat te creëren. In 1980 werd een CAO afgesloten met een looptijd van 2 jaar, zodat in 1981 geen CAO onderhandelingen met de werknemersorganisaties hebben plaatsgevonden. Het in grijpen van de centrale overheid in de inkomens leidde door het cumulatieve effect van de maatregelen tot een versterkte voortzetting van de nivelleringstendens. Deze inmenging van buitenaf bemoeilijkt in sterke mate het voe- J ren van een evenwichtig en motiverend beloningsbeleid. De COR was, samen met de ondernemingsraad Hattem, onder meer betrokken bij het overleg over de sluiting van Van Olffen. Naast het overleg met de centrale en plaatselijke onderne mingsraden was er ook regelmatig positief contact met de werknemersorganisaties. Frankrijk Ondanks het betere zomerweer gaf de Franse biermarkt een stabilisatie te zien, met name als gevolg van de eco nomische situatie. Onze merken Heineken en Mützig Old Lager bereikten evenwel opnieuw hogere afzetten. In totaliteit lagen onze verkopen iets boven het peil van 1980, zodat het marktaandeel een lichte stijging onderging. Hoewel er een duidelijke verbetering optrad in de resulta ten kwamen onze activiteiten in Frankrijk nog niet op een winstgevende basis. 22

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 24