_n Etn Verkopen bier Europa Onder toezicht van Heineken gebrouwen (in miljoenen hectoliters) Verkopen bier Europa 1981 Onder toezicht van Heineken gebrouwen (in miljoenen hectoliters) 12,7 13,4 14,- 14,2 14,5 7,3 1.6 1.8 1.3 2,5 1977 1978 1979 1980 1981 Nederland Frankrijk Italië Griekenland Overige Regionale gang van zaken Europa In 1981 werd in Europa 14,5 miljoen hectoliter (+2,7%) onder toezicht van Heineken gebrouwen bier verkocht. Dit betreft zowel onze internationale merken Heineken en Amstel als een aantal nationale merken. De pro- duktie geschiedt in eigen brouwerijen in Nederland, Frankrijk, Italië en Griekenland en door zelfstandige licentiehouders in het Verenigd Koninkrijk, Ierland, Noorwegen en Italië. Frisdranken worden voornamelijk in Nederland onder eigen merken en in licentie geproduceerd. Gedistilleerd wordt op de markt gebracht door groepsmaatschappijen in Nederland en het Verenigd Koninkrijk. Voorts omvatten de activiteiten de verkoop van wijnen in Nederland. De groei van de omzet in Europa was in 1981 overeen komstig de verwachtingen bescheiden. De afzet werd ge remd door de vrijwel overal slechte economische situatie. Daarnaast was van invloed dat in een aantal traditionele afzetgebieden de bierconsumptie stagneerde of zelfs licht daalde. De gang van zaken in de markt voor gedistilleerd werd verstoord door accijnsverhogingen in onder meer Nederland ingaande 1 januari 1981, België per 1 juli 1981 en West-Duitsland per 1 april 1981. Als uitvloeisel van de over het algemeen moeilijke markt situatie zette de verscherping van de internationale con currentie zich voort. Voorts beperkte het overheidsbeleid in vele landen de mogelijkheden tot het doorberekenen van kostenstijgingen. Een en ander had tot gevolg dat de druk op de marges aanhield. Europese Gemeenschap Europa is binnen onze Groep het grootste produktie- en afzetgebied met het accent op de Europese Gemeen schap, zodat de ontwikkelingen die zich daarin voltrekken voor onze onderneming van grote betekenis zijn. De jurisprudentie van het Hof van Justitie over de zoge naamde non-tarifaire handelsbelemmeringen heeft zich verder ontwikkeld. De hieruit blijkende wederzijdse erken ning van warenwetgeving zal, mede door de sterke beper king van uitzonderingsmogelijkheden, ongetwijfeld de handel binnen de Europese Gemeenschap stimuleren. Te gelijkertijd kan deze ontwikkeling echter leiden tot verwar ring bij producenten en consumenten, zodat deze kringen dan ook in toenemende mate aandringen op eenvormige regelingen op Europees niveau. Ook de brouw- en frisdrankenindustrie beraden zich teza men met de Europese Commissie daarover. De verwachting lijkt gewettigd dat de Europese etikette- rings-richtlijn voor levensmiddelen in de meeste landen eind 1982 zal zijn ingevoerd. Deze behelst onder meer de verplichting tot aanduiding van de houdbaarheid. Ofschoon wij in het algemeen geen grote voordelen verwachten van het dateren van produkten als de onze, kan dit in bepaalde gevallen een nuttig hulpmiddel zijn voor de handel en de consument. De etiketteringsvoorschriften beogen op Eu- 18 ropees niveau ook het aangeven van de ingrediënten van produkten. Wij voorzien hiermee voor onze produkten en produktiemethoden geen problemen. De Europese Commissie heeft een ontwerp-richtlijn inge diend op het gebied van verpakkingen. In grote lijnen on derschrijven wij de uitgangspunten, doch op een aantal onderdelen menen wij dat wijzigingen in het voorgenomen beleid noodzakelijk zijn. Zo achten wij het onaanvaardbaar wanneer in principe zou worden gekozen voor retourem ballage ten koste van eenmalige verpakkingen, omdat de daarvoor gebruikte argumenten onvoldoende overtuigend zijn en marktsituaties onderling te veel verschillen om een eenvormige politiek mogelijk te maken. Op het gebied van de afname-contracten met horeca-be- drijven is ook in het afgelopen jaar veelvuldig overleg ge pleegd tussen de Europese Commissie en de brouwin- dustrie. De verwachting lijkt thans gewettigd, dat een alge hele regeling inzake deze contracten tot stand zal komen op grond waarvan dit instituut zijn nuttige functie ten be hoeve van consument, horeca-bedrijven en producent kan blijven vervullen. Nederland Gedurende het verslagjaar is een aanvang gemaakt met een aanpassing van de organisatie met het doel om door middel van aparte werkmaatschappijen voor bier, frisdran ken en gedistilleerd en wijn, de slagvaardigheid op de Ne derlandse markt te vergroten. Hierover heeft gedurende het verslagjaar overleg plaatsge vonden met de betrokken medewerkers en met de overleg organen, waarvan met name de Centrale Ondernemings raad genoemd moet worden. Met de doorvoering van de herstructurering kon in de 2e helft van 1981 worden aangevangen, terwijl deze ook in 1982 nog gaande is. Heineken Nederlands Beheer BV zal als Nederlandse dochter van Heineken NV onder leiding van een eigen directie en met toezicht van een Raad van Commissaris sen, de activiteiten van de drie bovengenoemde werk maatschappijen overkoepelen. Op de stabilisering van de Nederlandse biermarkt hebben wij de laatste jaren al menigmaal de aandacht gevestigd. In het verslagjaar heeft deze tendens zich nog nadrukkelijker gemanifesteerd dan werd verwacht. Hoewel de bierverko pen per hoofd van de bevolking toenamen tot 89,6 liter in 1981 tegen 86,4 liter in het voorgaande jaar, moet hierbij wel in aanmerking worden genomen dat het 1981 cijfer beïnvloed is door de grote verkopen in de laatste maanden van het jaar wegens de voor 1982 aangekondigde drasti sche accijnsverhoging. Een exacte analyse van de omvang van dit zogenaamde inladingseffect is op dit moment nog niet te geven. Het gebrek aan afzetgroei heeft geleid tot overcapaciteit bij een aantal brouwerijen, waardoor de concurrentie werd verscherpt. Bekende merken, waaronder Heineken, wor den door de detailhandel met opoffering van de eigen mar ge tegen bodemprijzen aan het publiek aangeboden. In de thuisverbruikmarkt blijft het beleid erop gericht de prijzen voor onze kwaliteitsprodukten te handhaven, waardoor ons aandeel in deze sector enigszins daalde. In de horecamarkt staat de afzetontwikkeling onder druk door het lagere bestedingsniveau. Door de in voorgaande jaren vergrote slagvaardigheid van onze verkooporganisa tie wisten wij ons aandeel in deze markt te behouden. Heineken is in het verslagjaar begonnen met bierlevering in daartoe speciaal ontworpen grote biertanks. Dit maakt een efficiëntere bediening van met name grote afnemers mo gelijk. De aan het eind van 1981 door de overheid aangekondigde accijnsverhoging betekent, met inbegrip van het BTW-ef- fect, een stijging van de prijs van onze bierprodukten met circa 25%. Tegenover de geringe mogelijkheden tot door berekening van onze kosten, die de prijsbeschikking in Ne derland ons toelaat, doet deze drastische verhoging wel erg tweeslachtig aan. Het is duidelijk dat deze verhoging van de bieraccijns ook in ons bedrijf tot ernstige werkgelegenheidsproblemen kan leiden, omdat wij de capaciteitsplanning in onze brouwerij en niet op een dergelijke ingrijpende wijziging van het overheidsbeleid konden baseren. Onder invloed van de economische recessie was in de frisdrankenmarkt voor het eerst sinds jaren sprake van een niet meer stijgende afzet. De toch al moeilijke situatie van de bedrijfstak werd bovendien nog aangescherpt door een versnelde verschuiving in de vraag van cola, lemon lime en tonic naar het veelal geïmporteerde bronwater. Het volledig doorberekenen van hogere kosten was niet mogelijk als gevolg van de door de marktsituatie toegeno men prijsconcurrentie. In mei 1981 werd een nieuw produkt op de markt gebracht, suikervrije Pepsi Light, waarvan de afzet zich bevredigend heeft ontwikkeld. Dit geldt eveneens voor Sourcy, onder welk merk in de horecamarkt een assortiment bronwaters wordt aangeboden. Ook voor de frisdrankenindustrie werd eind 1981 een ac cijnsverhoging aangekondigd. Hoewel deze op aandrang van het parlement enigszins is afgezwakt, schept de wijzi ging vrijwel onoplosbare problemen in deze toch al onren dabel werkende bedrijfstak. Ook in 1981 ontwikkelde de markt voor gedistilleerd zich in Nederland onevenwichtig. De voorraadvorming bij handel en consument, vooruitlopend op de accijnsverhoging per 1 januari 1981, was minder dan bij de aangekondigde ac- 19

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 22