De verkopen van gedistilleerd stonden onder invloed van de verslechterde economische gang van zaken in onze belangrijkste Europese afzetgebieden. De export naar Westelijk Afrika ontwikkelde zich bevredigend. Een aantal produkten van onze Engelse werkmaatschappij Duncan, Gilbey Matheson werd geïntroduceerd in ver schillende landen, waaronder Nederland. Voorts werden in Nederland de nieuwe produkten Lime Light (een gin-lemon cocktail) en Evita (koffielikeur) op de markt gebracht. Milieu Overheidsmaatregelen op het gebied van het milieu wor den van toenemende betekenis voor het bedrijfsleven. Wij streven ernaar in onze vestigingen een beleid te voeren waardoor het milieu zo min mogelijk wordt aangetast. Ui teraard dient nimmer uit het oog te worden verloren, dat economische mogelijkheden bepalend zijn voor wat ter za ke kan worden gedaan. In 1981 kwamen installaties voor zuivering van afvalwater in bedrijf bij onze vestigingen te Massafra (Italië) en Thes saloniki (Griekenland). In voorbereiding zijn installaties te Athene (Griekenland), Kamunting (Maleisië) en Surabaya (Indonesië). Techniek en technologie De snelle ontwikkeling van wetenschap en procestechniek noodzaakt ons om in sterkere mate dan in het verleden aandacht te schenken aan meer fundamenteel onderzoek. Bij studies op het gebied van eiwitten werd een aantal componenten vastgesteld dat van betekenis is voor de be heersing van bierschuim en bierstabiliteit. Dit onderzoek vergrootte ook het inzicht in nieuwe brouwgerstrassen en in de vermoutingstechnologie. Onze technische en technologische kennis vormt een bezit waarmede wij onder andere in staat zijn de ondernemingen binnen onze Groep bij nieuwbouw en vervanging te onder steunen. Ook bij licentie-operaties met derden wordt deze kennis ingezet. De belangrijkste bouwprojecten waaraan in 1981 werd gewerkt, waren Ibadan (Nigeria) en Schiltigheim (Frankrijk). dienen met name onderzoekprogramma's in Nederland, Frankrijk en Griekenland vermelding. Bij de met ons gelieerde onderneming in Papua Nieuw- Guinea wordt meegewerkt aan een Amerikaans program ma voor ontwikkelingshulp, waardoor het mogelijk kan worden stoom op te wekken met behulp van de vergassing van houtafval. Personeel en organisatie Het stemt tot voldoening dat de arbeidsverhoudingen ook in de verslagperiode in de hele Groep goed waren. Dit geldt ook voor landen waar als gevolg van stagnerende afzet en teruglopende marges onder moeilijke omstandig heden moest worden gewerkt. De inzet van onze mede werkers, waarvoor wij hen zeer erkentelijk zijn, achten wij ook in de komende jaren essentieel bij het aanpakken van onze problemen. Eind 1981 bedroeg de totale personeelsbezetting 21.141 tegen 20.532 een jaar geleden. Wij signaleerden in Europa een geringer verloop, een daling van het ziekteverzuim en een groter aantal sollicitanten bij personeelswerving. Voor de continuïteit van onze onderneming is het noodza kelijk dat de werkmaatschappijen slagvaardig kunnen blij ven reageren op ontwikkelingen en maatregelen in het land van vestiging en in de afzetgebieden. Dit vergt een organi satorische en juridische structuur die de werkmaatschap pijen daarvoor voldoende operationele zelfstandigheid biedt. Wij zijn daarom, mede met het oog op de internatio nale spreiding van onze activiteiten, bezig met de daarvoor nodige aanpassing van de concernstructuur. In 1981 werd voortgegaan met een verdere uitbouw van het opleidingssysteem voor commerciële, technische en andere functies. Daarbij krijgt de mogelijkheid tot interna tionale uitwisseling van medewerkers toenemende aan dacht. Energie Na uitvoerig onderzoek zijn binnen de Groep meerjaren plannen voor energiebesparing opgesteld. Een deel van het programma richt zich op besparingen op korte termijn door eenvoudige aanpassing van apparatuur en bedrijfs voering alsmede op voortgaande motivatie van de mede werkers. In het kader van energiebesparing op langere termijn ver- 12

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 17