Verslag van de Raad van Bestuur 1981 in het kort Ondanks de moeilijke economische situatie in een groot deel van de wereld heeft onze onderneming een vrij gun stig jaar achter de rug. De geconsolideerde omzet steeg in 1981 met 11,9% tot 3.613 miljoen. De netto winst, die in het voorgaande jaar een teruggang te zien gaf, nam in 1981 met 44,8% toe tot 120,4 miljoen. De in het halfjaarbericht uitgesproken verwachting inzake een hoger jaarresultaat werd derhalve bewaarheid. Zoals nader toegelicht onder Waarderingsgrondslagen op pagina 33, wordt bij de bepaling van de resultaten en van het vermogen van de Groep de vervangingswaarde toege past. Bij het beoordelen van de gang van zaken dient er rekening mee te worden gehouden, dat de door de Nederlandse overheid eind 1981 aangekondigde accijnsverhoging voor o.a. bier en frisdranken, ingaande 1 januari 1982, in het verslagjaar een positief effect heeft gehad op omzet en resultaat vanwege de extra voorraadvorming. Deze ac cijnsverhogingen zullen echter ook de komende jaren zon der twijfel een blijvende negatieve invloed hebben op de gang van zaken in Nederland. De te verwachten terugloop van de bierverkopen als ge volg van de accijnsverhogingen gaf ons aanleiding tot het treffen van bijzondere maatregelen, onder meer blijkend uit het versneld sluiten van de brouwerij Mauritskade te Am sterdam. Wij achtten het opportuun extra afschrijvingen ten laste van 1981 te brengen, met als gevolg dat het positieve financiële effect van de extra verkopen in belangrijke mate werd teruggebracht. In veel van onze belangrijke afzetgebieden stonden de marges wederom onder druk. Enerzijds werd dit veroor zaakt door een verscherpte concurrentie, anderzijds door overheidsmaatregelen, waardoor doorberekening van kostenstijgingen geheel of gedeeltelijk werd belet. In een aantal landen met een expanderende markt, waar de concurrentie van buitenlandse brouwerijen toenam, kon den wij door de sterke positie van onze merken verlies van marktaandeel veelal voorkomen. Dat ondanks teruglopende marges toch een hogere winst werd behaald, is behalve aan bovengenoemde ontwikke ling in Nederland ook te danken aan het herstel van de omvang van de verschepingen naar de Verenigde Staten. Voorts verbeterden de bedrijfsresultaten in onder andere Frankrijk en Italië. Tot slot hebben efficiency-verbeteringen en valuta-invloeden doorgewerkt in de resultaten. In het verslagjaar werd een minderheidsbelang verworven in de Schotse whiskyproducent Tomatin Distillers Co., Ltd. Ons belang in P.T. Multi Bintang Indonesia (de nieuwe naam van de deelneming in Indonesië) bedraagt thans me de als gevolg van een nieuwe kapitaalconstructie 76,2%. In Canada werd door ons opgericht Amstel Brewery Cana da Ltd. Deze onderneming nam alle vaste activa over van een brouwerij in Hamilton, Ontario. Onze produkten De verkopen van het onder toezicht van Heineken ge brouwen bier namen met 3,3% toe tot 26.761.000 hectoli ter. Geografisch was de verdeling als volgt (in duizenden hectoliters): 1981 1980 Europa Westelijk Halfrond Afrika Azië/Oceanië Totaal 14.500 3.773 5.955 2.533 14.113 3.602 5.799 2.383 26.761 25.897 De volumestijging deed zich niet over de gehele linie voor. Naast de al in voorgaande jaren gesignaleerde verzadi- gingstendens in het voor onze bierafzet belangrijke Noord- Europa daalden in dit gebied de consumptieve bestedingen als gevolg van de economische situatie. Ook in Midden- en Zuid-Amerika stond de economie van verschillende landen enigszins onder druk, hetgeen onze overigens bescheiden export naar die landen bemoeilijkte. Deviezenschaarste leidde in een aantal Afrikaanse landen wederom tot beperking van de import. Deze beperking heeft in landen waar wij lokaal produceren consequenties voor de grondstoffenaanvoer en in andere landen voor de import van het eindprodukt bier zelf. Gelukkig stonden hier ook positieve ontwikkelingen tegen over. Naast de ten opzichte van 1980 gestegen export naar de Verenigde Staten groeide de bierconsumptie in Zuid-Euro pa, met name in Italië en Griekenland. Ook in het Verre Oosten konden wij onze afzet vergroten. Het stemt tot tevredenheid, dat in een aantal stagnerende markten ons aandeel in het importsegment en/of bij het lokaal gebrouwen bier toenam. Door het afsluiten van licentie-overeenkomsten met niet geaffilieerde brouwerijen in Italië, Bolivia en Zuid-Korea werd de basis gelegd voor verdere uitbouw van onze bierafzet. In het merendeel van de landen waar wij frisdranken pro duceren stagneerde of daalde de afzet en bleven de resul taten achter bij 1980. Bemoedigend was dat goede voort gang werd gemaakt met het ontwikkelen van Green Sands tot een internationaal shandymerk. 11

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 16