Toelichting op de geconsolideerde balans en resultatenrekening van het boekjaar 1978/1979 Algemeen De in de toelichting vermelde bedragen, waarbij die van het boekjaar 1977/1978 in het groen zijn opgenomen, zijn in duizenden guldens, tenzij anders aangegeven. De balanscijfers per 30 september 1978 zijn, zoals hieronder nader is toegelicht, waar nodig aangepast. Herbezinning op de wijze van presentatie van de balans- posten heeft, mede in verband met nationale en inter nationale ontwikkelingen op dit gebied, geleid tot het aanbrengen van enige veranderingen in de rubricering. Zo is het Fonds egalisatie investeringsfaciliteiten, voor dien met 27,1 miljoen gerangschikt als onderdeel van het Eigen vermogen, thans geplaatst direct na het Con cern vermogen onder de naam Egalisatierekening investeringsfaciliteiten. Voorts heeft herrubricering plaatsgevonden van de rekening inzake bijzondere risi co's, welke voorheen voor 156,7 miljoen onder overi ge voorzieningen werd gepresenteerd. Zowel uit hoof de van de wijze van ontstaan van de post - grotendeels uit herwaardering van buitenlandse deelnemingen - als op grond van de bestemming, te weten dekking van onvoorzienbare, bijzondere risico's, vooral liggend in de sfeer van vermogensverliezen op buitenlandse deel nemingen, is bedoelde rekening thans gerubriceerd onder het Eigen vermogen als Bijzondere reserve. Grondslagen van de consolidatie In de geconsolideerde jaarrekening zijn de deelnemin gen, waarin Heineken NV rechtstreeks of middellijk voor meer dan 50% participeert, volledig geconsolideerd opgenomen. Het aandeel van derden in het concern vermogen en in de concern winst is afzonderlijk tot uit drukking gebracht. Partiële consolidatie vond plaats bij die deelnemingen, waarin voor 50% of minder wordt geparticipeerd, indien door Heineken tenminste gelijke invloed op het beleid wordt uitgeoefend als door de andere partners geza menlijk. De bedragen van activa en passiva, alsmede van de resultaten, zijn opgenomen naar rato van onze deelneming in het totaal geplaatste kapitaal. De overige participaties zijn onder Deelnemingen op genomen. Een overzicht van de deelnemingen, met vermelding van het percentage der participatie, is op de pagina's 44 en 45 van dit verslag weergegeven. Waarderingsgrondslagen Duurzame bedrijfsmiddelen alsmede voorraden worden in de jaarrekening opgenomen tegen vervangingswaarde. Waarderingsverschillen als gevolg van herwaardering komen ten gunste of ten laste van de Bijzondere reser ve onder aftrek van een bedrag voor latente belas tingverplichtingen. De posten in vreemde valuta in de jaarrekening zijn omgerekend tegen de officiële koersen per de balans datum. Als gevolg van de omrekening van de balansen van de buitenlandse geconsolideerde deelnemingen aan het begin van het boekjaar tegen de ultimo boekjaar gewij zigde koersen ontstaan koersverschillen, welke worden geboekt op Bijzondere reserve. Andere koersverschillen worden in de resultatenreke ning verwerkt. Goodwill bij overneming of verkoop van bedrijven wordt ten laste of ten gunste van de Algemene reserve ge bracht. Bedrijfsgebouwen en installaties alsmede Overig on roerend goed zijn gewaardeerd op vervangingswaarde onder aftrek van afschrijvingen. De vervangingswaarde is gebaseerd op taxaties van interne en externe des kundigen, waarbij rekening wordt gehouden met tech nische ontwikkelingen, hierbij ondersteund door de er varing welke is verkregen bij de bouw van nieuwe be drijven over de hele wereld. De niet geconsolideerde participaties zijn in de balans vermeld onder Deelnemingen. In verband met een dit jaar opgetreden aanmerkelijke daling van ons aandeel in de belangrijkste hieronder opgenomen ondernemingen is de waardering ultimo 1977/1978 aangehouden; de in dit boekjaar verworven belangen zijn opgevoerd voor de verkrijgingsprijs. Andere vastgelegde middelen zijn gewaardeerd op no minale waarde, verminderd met een voorziening voor dubieuze posten. Voorraden worden tegen vervangingswaarde opgeno men, waar nodig onder aftrek van een voorziening. Vorderingen zijn opgevoerd tegen nominale waarde onder aftrek van een voorziening wegens oninbaarheid en verminderd met de verschuldigde statiegeldbedra gen uit hoofde van de terugnameverplichting van eigen emballage. Van de Liquide middelen zijn de kas-, bank- en giro saldi, alsmede de kasgelden belegd op korte termijn, opgenomen voor de nominale waarde. De effecten zijn gewaardeerd op de beurskoers per de balansdatum. De Egalisatierekening investeringsfaciliteiten heeft tot doel de bedragen, ontvangen uit hoofde van de in een aantal landen bestaande regelingen ten aanzien van in vesteringen, te verdelen over de geschatte levensduur van de desbetreffende activa. De Voorziening voor latente belastingverplichtingen is bij het begin van dit boekjaar opgevoerd voor de no minale waarde. Hiertoe werd 31 miljoen aan de voor ziening toegevoegd ten laste van de Bijzondere reser ve. De in voorgaande jaren op de balans als voorziening voor pensioenen opgevoerde posten en het restant van 33

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 34