Indien dit voorstel door de op 18 april 1980 te houden algemene vergadering van aandeelhouders wordt goedgekeurd, zal het slotdividend over het boekjaar 1978/1979 ten bedrage van 2,90 op 28 april 1980 betaalbaar worden gesteld op dividendbewijs nr. 15. Techniek en technologie Nieuwbouw en installaties In Nederland werd voortgang gemaakt met de uitbrei ding van de brouwerij te Zoeterwoude. Aldaar werd een bottelcolonne in bedrijf gesteld en werden installaties en apparatuur geplaatst voor een belangrijke uitbreiding van de capaciteit. De nieuwe distilleerderij in Zoetermeer werd, zoals vermeld, in de tweede helft van 1979 geopend. Bij de brouwerij te 's-Hertogenbosch kwam een ge bouw gereed dat speciaal werd ontworpen voor het overdekt laden en lossen van containers. De fustencolonne te Mutzig, Frankrijk, waarvan wij in ons vorige verslag melding maakten, is thans operatio neel. Deze colonne dient voor het afvullen van onze gestandaardiseerde fusten. In Italië werd, na overleg met een aantal gemeenten rond onze vestiging in Pedavena, besloten tot het ge zamenlijk uitvoeren en bekostigen van een waterzuive ringsinstallatie. Met de bouw van een waterzuiveringsinstallatie in Mas- safra is inmiddels begonnen. De voorbereidingswerk zaamheden voor het tweede brouwhuis aldaar zijn eveneens aangevangen. Een nieuwe bottelcolonne en een afvulinstallatie voor blikbier werden in de brouwerij te Athene in Grieken land in bedrijf gesteld. De uitbreidingen ter plaatse zijn hiermede thans beëindigd. Bij het bedrijf in Thessaloniki werd voortgang gemaakt met de vergroting van silo-, brouw- en lagercapaciteit. De constructie van een waterzuiveringsinstallatie werd ter hand genomen evenals een uitbreiding van de mouterij. Onderzoek en ontwikkeling Research op het gebied van grondstoffen en produkten neemt van oudsher als grondslag van de activiteiten van ons concern een belangrijke plaats in. De onderzoeken en ontwikkelingen vinden in eerste instantie op con cernniveau plaats van waaruit tevens werkzaamheden ter plaatse worden uitgevoerd op basis van de aldaar aanwezige gegevens. De laatste jaren is sprake van een beduidende toeneming van deze werkzaamheden als gevolg van verbeterde analysemethodieken. Daarnaast nemen onze werkzaamheden toe doordat op grond van vooruitgang in wetenschappelijke kennis en ervaring voortdurend wijzigingen in de warenwettelijke voor schriften worden aangebracht. Van geheel andere aard zijn de onderzoekingen op het gebied van energie. Prijs en beschikbaarheid noodza ken ons tot het bestuderen van mogelijkheden tot be perking van het energieverbruik. Zowel bij onze Neder landse brouwerijen als op concernniveau houdt een aantal medewerkers zich met dit onderwerp bezig. De know-how die onze onderneming in de loop der jaren door intensief onderzoek en ontwikkelingswerk heeft opgebouwd op technisch en technologisch terrein wordt ook ter beschikking gesteld van onze buitenland se partners. De kennis waarover wij beschikken heeft in belangrijke mate betrekking op: - de produktieprocessen van bier, gedistilleerd en frisdranken, met inbegrip van kwaliteitscontrole; - de ontwikkeling van produkten en verpakkingen; - de planning, bouw en inrichting van produktie-een- heden, met inbegrip van het projectmanagement tij dens de bouw; - het verlenen van advies en bijstand bij inkoop van machines, grondstoffen en emballage; - het oplossen van milieuproblemen; - de training van technische en technologische staf medewerkers en het opstellen van trainingspro gramma's voor bedieningspersoneel; - het oplossen van problemen in de bedrijfsvoering. Als resultaat van het ontwikkelingswerk van de afgelo pen jaren kwam in de verslagperiode een aantal nieuwe produkten gereed, waaronder: - een volledig alcoholvrije moutdrank, onder meer ge richt op markten waar om religieuze redenen geen bier wordt gedronken; - een bier met duidelijk lagere calorische waarde, waarbij de smaak goed bleef en het alcoholgehalte slechts weinig daalde; - een likeur op basis van grapefruit. Op het gebied van frisdranken kwam een aantal aan passingen van bestaande dranken gereed. Financiering en liquiditeit Het Eigen vermogen is in het verlengde boekjaar 1978/1979 toegenomen met 160,- mil]oen tot 1.276,- miljoen door: in te houden winst conform voorstel 92,8 toevoeging aan Bijzondere reserve (voornamelijk herwaardering) 67,4 per saldo betaalde goodwill - 0,2 160,— 21

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 23