Ondanks de intensieve wervingsactiviteiten voor nieuw personeel, onder meer door deelname aan de door ar- beidsbureaux georganiseerde banenmarkten, blijft de personeelsvoorziening met name voor de produktiebe- drijven grote zorgen baren. In het afgelopen jaar is het helaas nog niet mogelijk gebleken wezenlijke vorderingen te maken bij het op lossen van het probleem van het hoge ziekteverzuim. Wij hopen dat het mogelijk zal zijn dit verschijnsel, waarmede vele ondernemingen kampen, op nationaal niveau nader te onderzoeken en beter onder controle te krijgen. De medewerkers en de onderneming zijn erbij gebaat dat de opleiding van functionarissen gelijke tred houdt met de ontwikkelingen binnen de verschillende vak gebieden. Ook de algemene vorming van functionaris sen, waarbij rekening wordt gehouden met relevante ontwikkelingen op het sociaal-economische vlak, neemt een belangrijke plaats in. Zeer veel aandacht wordt besteed aan de opleiding van werknemers van gelieerde ondernemingen buiten Ne derland, vooral uit ontwikkelingslanden, en van mede werkers die de plaatselijke leiding van die ondernemin gen tijdelijk terzijde staan. Binnen dit kader vonden vele zowel interne als externe cursussen plaats. Hierbij werd intensief gebruik ge maakt van onze technische trainingsfaciliteiten in Zoeterwoude evenals van ons vorig jaar geopende op leidingscentrum in Baarn. Bij onze bedrijven in Frankrijk kwam een nieuwe CAO voor het produktiepersoneel tot stand, waarin handha ving van de koopkracht een van de belangrijkste ele menten was. De informatieverstrekking aan onze werknemers werd aangepast aan de inmiddels wettelijk geregelde verant woordingsplicht ten aanzien van het sociaal beleid. Voor de eerste maal verscheen bij onze Franse vestiging een sociaal jaarverslag. Voorts vond beraad plaats over de ontwikkeling van wegen en middelen voor overleg tus sen directie en kaderpersoneel over het totale bedrijfs beleid. In de verslagperiode werd begonnen met de uitvoering van het in 1978 opgezette reorganisatieplan. Ook hier omtrent is met de vakorganisaties constructief overleg gevoerd. In onze brouwerijen in Italië heeft de in ons vorige ver slag gesignaleerde verbetering van de arbeidsverhou dingen zich voortgezet. Wij zien met vertrouwen de on derhandelingen voor een nieuwe drie-jarige collectieve arbeidsovereenkomst tegemoet. Bij onze vestiging in Griekenland werd overeenstem ming bereikt over het arbeidsvoorwaardenpakket 1979. In toenemende mate vinden binnen de bedrijfstak ge sprekken plaats tussen werkgevers en werknemers over de aspecten van het sociale beleid. De goede in terne arbeidsverhoudingen kwamen onder meer tot ui ting in de medewerking die werd verkregen bij het op vangen van capaciteitstekorten in piekperioden. In ons bedrijf in Indonesië heeft de vervanging van niet- Indonesische topfunctionarissen voor het grootste ge deelte plaatsgevonden. Het geïnstitutionaliseerde overleg tussen leiding en werknemers heeft ook in dit jaar goed gefunctioneerd; een voor twee jaar geldende collectieve arbeidsovereenkomst werd afgesloten. Resultaten De koersen van de valuta van een aantal landen, waarin wij deelnemingen hebben, waren op het einde van het boekjaar niet onbetekenend lager dan ultimo 1977/1978. De belangrijkste dalingen deden zich voor bij de Zaïre en de Rupiah. Deze koersdalingen hadden een nadelig effect op de resultatenrekening, hetgeen voor de omzet kan worden becijferd op 128 miljoen, voor het be drijfsresultaat op 20 miljoen en voor de nettowinst op 10 miljoen. De op de pagina's 11 en 14 onder Gelieerde onderne mingen toegelichte wijzigingen in de participaties van de te consolideren deelnemingen hadden per saldo nauwelijks invloed op het resultaat. De resultatenrekening over 12 maanden kan als volgt verkort worden weergegeven (in miljoenen guldens): voorgaand bedrag 1979 bedrag boekjaar omzet 2.873,1 100,— 2.671,6 100,- kosten 2.626,4 91,4 2.415,4 90,4 bedrijfsresultaat 246,7 8,6 256,2 9.6 rente - 40,2 - 1,4 - 36,- - 1,4 baten minus lasten 3,9 0,1 2,4 0,1 belasting - 88,1 - 3,1 105,— - 4,- dividend deelnemingen 4,4 0,2 4,4 0,2 aandeel van derden - 1 - 3,3 - 0,1 netto winst 125,7 4,4 118.7 4,4 17

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 20