Door overname van pakketten aandelen en van claims, welke werden aangewezen bij de vergroting van het aandelenkapitaal van Athenian Brewery S.A. is onze deelneming gestegen van 55,3% tot 82,9%. Het belang in de Surinaamse Brouwerij N.V. werd ver minderd van 43% tot 38%. In P.T. Brasseries de l'lndonésie, gevestigd te Medan, werd een deelneming van 75% verworven. Het locale streven op grond van overheidsvoorschriften naar vergroting van het aandeel van ingezetenen en de overheid in kapitaal en management bij ondernemingen in ontwikkelingslanden heeft zich in het verslagjaar voortgezet. In het boekjaar 1978/1979 heeft deze gang van zaken geleid tot een daling van onze participaties in Zaïre van 48,7% tot 30% en in Nigeria van 20% tot 13,4%. Ook ten aanzien van onze belangen in Rwanda en Burundi hebben wij verminderingen van onze belan gen te vermelden, zij het dat deze van geringere om vang waren. Aanpassing van de balansopstelling Herbezinning op de wijze van presentatie van de ba- lansposten heeft, mede in verband met nationale en internationale ontwikkelingen op dit gebied, geleid tot het aanbrengen van enige veranderingen in de rubrice ring. Zo is het Fonds egalisatie investeringsfaciliteiten, voor dien gerangschikt als onderdeel van het Eigen vermo gen, thans geplaatst direct na het Concern vermogen onder de naam Egalisatierekening investeringsfacilitei ten. Voorts heeft herrubricering plaatsgevonden van de rekening inzake bijzondere risico's, welke voorheen onder overige voorzieningen werd gepresenteerd. Zo wel uit hoofde van de wijze van ontstaan van de post - grotendeels uit herwaardering van buitenlandse deel nemingen - als op grond van de bestemming, te weten dekking van onvoorzienbare, bijzondere risico's, vooral liggend in de sfeer van vermogensverliezen op buiten landse deelnemingen, is bedoelde rekening thans ge rubriceerd onder het Eigen vermogen als Bijzondere reserve. Eveneens is met ingang van dit boekjaar de Voorziening voor latente belastingverplichtingen opge voerd voor de nominale waarde in plaats van de con tante waarde ten laste van Bijzondere reserve. De ba- lanscijfers per 30 september 1978 zijn dienovereen komstig aangepast. Sociaal-economische ontwikkelingen Onze onderneming is gebaat bij optimale gebruiksmo gelijkheden van het totale bestand aan merken, markt posities, produktiefaciliteiten en distributiekanalen. Met name in een markt als de Europese Gemeenschap is het essentieel dat voorschriften per iand inzake produk- tie en verkoop geen belemmering voor verdere ont plooiing van onze werkzaamheden vormen. Verder gaande harmonisatie op dit terrein achten wij dan ook van groot belang. Hoewel de vorderingen op dit gebied bescheiden waren, hebben zich in de Europese Ge meenschap het afgelopen jaar toch enkele ontwikkelin gen voorgedaan, welke voor ons van betekenis zijn, zoals de besluiten inzake de etikettering van levens middelen. Hiermede wordt beoogd de onderling verschillende na tionale wetgevingen te harmoniseren of anderszins de voorwaarden te scheppen, opdat, ondanks verschillen, de betreffende produkten toch vrij in de Gemeenschap kunnen circuleren. Op produkten waarvoor nog geen afzonderlijke Europese wetgeving tot stand is gekomen - zoals bier - zullen de algemene bepalingen voor le vensmiddelen van toepassing zijn. In dit verband zijn houdbaarheidsaanduiding en ingrediëntenvermeld* voor ons actuele onderwerpen. Beide elementen nieuw voor onze produkten. Zij dienen ter informatie van de consument, die binnen Europa reeds in hoge mate wettelijk wordt beschermd tegen produkten welke nadelen voor de gezondheid kunnen opleveren. Deze wetgeving is ook voortdurend in beweging door de voortschrijdende wetenschappelijke kennis en ervaring. Daardoor groeit tevens het bewustzijn dat in produkten stoffen aanwezig kunnen zijn waarop een bepaald deel van de consumenten attent wil worden gemaakt. Voor zover dit alles objectief te bepalen informatie betreft, achten wij verstrekking op wettelijke basis zinvol. Wan neer het echter gaat om subjectieve begrippen als kwa liteit en smaak menen wij dat iedere ondernemer zelf die informatie dient te verstrekken die hij in zijn relatie met handel en consument wenselijk en nuttig acht. Wij hopen dat de Europese Commissie haar werkzaam heden met betrekking tot een richtlijn voor frisdranken, waarover binnen de industrietak volledige overeen stemming bestaat, met voortvarendheid zal voortzett^ In het kader van het opheffen van belemmeringen in het grensoverschrijdend verkeer heeft de Europese Com missie in het verslagjaar haar gedachten weergegeven over de rol van accijnzen. Hierbij heeft zij het idee ge lanceerd een relatie te leggen tussen wijn- en bierac cijns, die gebaseerd is op de verhouding in alcohol gehalte tussen beide produkten. In principe spreekt de ze lijn ons aan, doch de benadering is niet consequent, omdat in deze verhouding voor de wijnaccijns wel een bovengrens wordt voorgesteld, maar geen minimum. Bovendien wordt voorzien in een lange overgangster mijn voor het aanpassen van de wijnaccijns, hetgeen temeer van belang is omdat thans in enige landen in het geheel geen belasting op wijn bestaat. Bier en wijn zijn veelal concurrerende produkten, het is dan ook onjuist wanneer op bier lasten drukken, die niet 14

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 17