Verslag van de Raad van Bestuur Inleiding Een bijzondere gebeurtenis in de verslagperiode was de opening van de nieuwe distilleerderij te Zoetermeer op 21 september 1979 door Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden. Hiervoor betuigen wij de Prins nogmaals onze erkentelijkheid. In het afgelopen boekjaar werd voor de zesde maal de Dr H. P. Heinekenprijs toegekend. Door de Afdeling Natuurkunde van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen werd ditmaal als laureaat aange wezen Dr Aaron Klug, verbonden aan de Medical Re search Council te Cambridge, Verenigd Koninkrijk. Het was voor de Heineken Stichting een grote eer, dat Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Claus der Nederlanden be reid was de uitreiking, op 18 april 1979, te verrichten, waarmede een traditie werd voortgezet. In verband met de verandering van de balansdatum van 30 september in 31 december brengen wij eenmalig verslag uit over 15 maanden, te weten de periode 1 oktober 1978 tot en met 31 december 1979. Zoals wij in een persbericht op 21 maart 1980 al mededeelden, bedroeg de omzet over deze periode 3.489 miljoen en de netto winst 143,6 miljoen. Teneinde vergelijking tussen twee 12-maandsperioden mogelijk te maken wordt - waar relevant - in dit verslag het boekjaar 1977/1978 (per 30 september) gesteld te genover het kalenderjaar 1979. Indien de verstrekte gegevens betrekking hebben op het gehele boekjaar van 15 maanden wordt dit expliciet vermeld. Op 31 maart 1979 overleed de heer J. F. Stap, Directeur Financiën. De heer Stap was 32 jaren aan onze onder neming verbonden, gedurende welke periode hij door zijn toewijding en deskundigheid zeer veel heeft bijge dragen aan de voorspoedige ontwikkeling van het con cern. Gang van zaken De onderneming heeft zich in het afgelopen kalen derjaar 1979 redelijk gunstig ontwikkeld. De geconsoli deerde omzet nam met 7,5% toe van 2.672 miljoen in het boekjaar 1977/1978 tot 2.873 miljoen in 1979. Over dezelfde periode steeg de netto winst met 5,9% en wel van 118,7 miljoen tot 125,7 miljoen. Het aan deel omzet en winst behaald buiten Nederland is verder gestegen. Onder toezicht van Heineken werd in 1979 24,6 miljoen hl. bier gebrouwen tegen 23,4 miljoen hl. in het vorige boekjaar. Op het gebied van frisdranken, gedistilleerd en wijn be schikken wij over een uitgebreid assortiment, waarvan de afzet eveneens een gestadige toeneming laat zien. Het stemt tot voldoening dat de geleidelijke opbouw van onze internationale positie in de gedistilleerd sector in 1979 kon worden voortgezet. De sterke spreiding van produktie en verkoop heeft ook ditmaal de resultaten positief beïnvloed. Een tegenval lende gang van zaken op sommige terreinen werd ruimschoots gecompenseerd door vooruitgang elders. Wij zien in deze ontwikkeling een bevestiging van onze voorheen geuite verwachtingen dat de verdere inter nationalisering van de onderneming een positief effect op de resultaten heeft. In de verslagperiode ontstonden nieuwe mogelijkheden door enige versoepeling van het importbeleid in onder meer verschillende Midden- en Zuidamerikaanse mark ten alsmede in Spanje. Ook de ontwikkelingen in Griekenland zijn een afzon derlijke vermelding waard, omdat wij daar dankzij de vergrote capaciteit de 1 miljoen hectoliter-grens pas seerden. Deviezenschaarste had in een aantal landen ook in de verslagperiode tot gevolg, dat onze bedrijven aldaar slechts een gedeelte van de beschikbare capaciteit konden benutten door onvoldoende mogelijkheid tot het importeren van grond- en hulpstoffen alsmede van reserve-onderdelen. Wij hebben bij onze internationale activiteiten overigens niet alleen te maken met handelsbeperkingen op eco nomische gronden. In sommige landen zijn invoerver boden voor alcoholische dranken ingesteld als gevolg van politieke en religieuze motieven. Gelieerde ondernemingen Met de aandeelhouders van B.V. Distilleerderij Jacques Hennekens werd overeenstemming bereikt ten aanzien van overname per 1 januari 1980 van alle aandelen in deze onderneming. Met ingang van het nieuwe boek jaar zal de vennootschap geconsolideerd in de jaarre kening worden opgenomen. Het belang in de gedistilleerdbedrijven van Duncan, Gilbey Matheson, waarin wij reeds met ruim één derde deelnamen, werd in het boekjaar uitgebreid tot de volledige 100%. In verband met het tijdstip van verwer king heeft nog geen consolidatie in de jaarrekening plaatsgevonden. Een overeenkomst werd bereikt inzake de uitbreiding van onze participatie in de Dreher groep van 90% tot nagenoeg 100%. 11

Jaarverslagen | 1978 | | pagina 14