afrika Aan de toenemende vraag naar bier in Nigeria kon ook in dit verslagjaar niet worden voldaan. De capaciteit van de brouwindustrie daar te lande was niet toereikend, terwijl voorts de import werd belemmerd door overheidsmaatregelen en de havencongestie. Ondanks dit laatste was de import van onze bieren niet onaanzienlijk. De verkopen van Nigerian Breweries Ltd. bewogen zich op een belangrijk hoger peil dan in het vorige boekjaar. Aangezien de capaciteit van de drie brouwerijen van deze groep thans volledig is benut, werd een begin gemaakt met de uitbreiding van de brouwerijen in Aba en Kaduna. Daarnaast werd de moge lijkheid voor een vierde produktie-eenheid van deze groep in onderzoek genomen. In Ghana kon Kumasi Brewery Ltd. niet aan de vraag naar bier voldoen. De brouwerij werkt reeds enige jaren op topcapaciteit. Gezien de moeilijke econo mische situatie waarin het land verkeert, zijn voorshands geen plannen tot ex pansie in voorbereiding. Aan de bepalingen van het door de Ghanese overheid uitgevaardigde partici patie-decreet, volgens hetwelk 55% van het aandelenkapitaal in handen van locale aandeelhouders dient te zijn, werd uitvoering gegeven door verkoop van aandelen. De verkoopprijs benaderde geenszins de reële waarde. Bij Sierra Leone Brewery Ltd. in Sierra Leone vertoonde de verkoop enige groei. Capaciteitsvergroting zal worden overwogen, indien het overheidsbeleid ten aanzien van prijsmaatregelen alsmede de economische situatie zulks rechtvaar digt. De brouwerijen in de Congolese Republiek. Rwanda en Burundi, bleven zich in gunstige zin ontwikkelen. In deze drie landen noopt de steeds groeiende vraag verkopen bier Afrika naar bier tot uitbreiding van de produktiecapaciteit. Aangezien de autoriteiten niet toestaan dat tijdig adequate prijsaanpassingen ter dekking van de gestegen produktiekosten plaatsvinden, is er onvoldoende zekerheid omtrent de renta biliteit als basis voor de financiering van de noodzakelijke uitbreidingsinveste ringen. In Tsjaad wist Brasseries du Logone S.A. een groei in de afzette bewerkstelligen. Met de verwezenlijking van het brouwerijproject in de hoofdstad N'Djamena is een begin gemaakt. Onze relatie met Brasseries, Limonaderies et Malteries du Zaïre 'Bralima' S.A.R.L. in Zaïre heeft zich in het verslagjaar beperkt tot het verlenen van technische as sistentie. Deze onderneming werd, tegelijkertijd met Bouteillerie de Kinshasa 'Boukin' S.A.R.L. eind 1974 aan onze zeggenschap onttrokken. Zoals reeds eerder in dit verslag is vermeld, zijn na afloop van het boekjaar de oorspronkelijke aandeelhouders weer in hun rechten hersteld en is het beheer van de bedrijven weer door hen overgenomen. Binnen afzienbare tijd zal 40% van het aandelenkapitaal in handen dienen te komen van onderdanen van Zaïre. Naar de financiële positie van beide bedrijven wordt inmiddels een onderzoek ingesteld. In Zuid-Afrika waren de verkopen van het door The South African Breweries Ltd. in licentie gebrouwen Amstel bier iets lager dan in het vorige boekjaar. De brouwerij Nova Empresa de Cervejas de Angola 'Nocal' S.A.R.L. te Luanda, Angola, waarmede wij een technisch contract hebben, heeft niet onder de ge vechtshandelingen geleden. Personeels- en grondstoffenproblemen zijn er de 26

Jaarverslagen | 1975 | | pagina 30