INTERNATIONAAL De Divisie Internationaal omvat de concernactiviteiten buiten Nederland op het gebied van bier, gedistilleerd en frisdranken. Naast het op de markt (doen) brengen van de merken Heineken en Amstel, geëxporteerd vanuit Nederland dan wel locaal gebrouwen, betreffen deze activiteiten verder het beheer van onze buitenlandse belangen en het verlenen van technische bijstand. Naast Heineken en Amstel voeren wij, respectievelijk de met ons gelieerde bedrijven, vele andere merken, waarvan wij noemen Anchor, Ancre, Bintang Baru, Dreher, Gala, Gulder, Leopard, Lorraine, Mützig, Parbo, Primus, South Pacific Lager, Stag, Star en Tiger. Wij zijn werkzaam in meer dan 170 landen en/of markten. Vooral de activiteiten in de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Griekenland, West-Afrika, Singapore/Maleisië, Indonesië en het Caraibisch Gebied, nemen een belangrijke plaats in. Met de export van gedistilleerd en frisdranken wordt goede voortgang gemaakt. In Europa heeft de totale biermarkt het afgelopen boekjaar wederom een be scheiden groei vertoond. Ook de afzet van het onder toezicht van Heineken ge brouwen bier is verder toegenomen, waartoe vooral de gestegen verkopen in Engeland, Frankrijk, Noorwegen en Griekenland hebben bijgedragen. Het Westelijk Halfrond bleef ons belangrijkste exportgebied, voornamelijk door de zeer gunstige ontwikkeling van onze afzet in de Verenigde Staten. In het Caraibisch Gebied en in Latijns-Amerika blijft, in verband met de hoge tariefmuren, ons beleid gericht op het locaal doen produceren van onze bieren, bij voorkeur in samenwerking met reeds bestaande brouwerijen. Zowel in Afrika als in een aantal landen in Azië wordt steeds meer overgescha keld op locaal management, terwijl voorts een ontwikkeling gaande is naar uit breiding van locale participaties. Ondanks het feit dat stijging van de produktiekosten in Nederland ons noopte de exportprijzen aanzienlijk te verhogen, konden wij in het verslagjaar toch ruim 20% meer bier uitvoeren. In totaal exporteerden wij vanuit Nederland meer dan 2 miljoen hl. Veruit het grootste deel hiervan, 1,7 miljoen hl, zijnde 360.000 ton inclusief verpakking, werd per schip verzonden naar 130 bestemmingen. Hiervoor waren ruim 17.000 containers nodig. Door de enorme omvang van deze verschepingen zijn wij één van de zeer grote containerafladers in de wereld geworden. europa De totale bierconsumptie in Frankrijk heeft zich vergeleken bij vorig jaar niet ongunstig ontwikkeld. De strenge prijsbeheersing door de Franse overheid leidde ertoe dat in de moei lijke situatie van de brouwindustrie geen verbetering van betekenis is opgetreden. 22

Jaarverslagen | 1975 | | pagina 26