Verhoudingsgewijs bleef de vraag naar deze laatstgenoemde produkten toe nemen. Juist in deze marktsegmenten nemen de merkartikelen, waaronder onze pro dukten Seven-Up, Pepsi-Cola en Royal Club, een sterke positie in. Onder het merk Royal Club werd een nieuw produkt, Shandy, met succes op de markt gebracht. Deze drank wordt uit bier en limonade samengesteld. In het bedrijf te Bunnik is het vernieuwingsplan vrijwel uitgevoerd door de inge bruikneming van een nieuwe bliklijn. De bijdrage van Vrumona aan het concernresultaat was lager dan vorig jaar. GEDISTILLEERD De Nederlandse gedistilleerdmarkt kenmerkte zich door een forse groei aan het begin van het verslagjaar. Deze werd veroorzaakt door een zeer sterke voorraadvorming eind 1975 als ge volg van de aangekondigde accijnsverhoging per 1 januari 1976, de verwachte en in januari door de overheid ingevoerde minimum consumentenprijs en het nog voortdurende effect van het loslaten van de verticale prijsbinding. In de daarop volgende maanden daalden de verkopen minder dan werd verwacht. Eind juni 1976 vond opnieuw extra voorraadvorming plaats in verband met de aangekondigde prijsverhoging per 1 juli. Van een normale marktsituatie kon pas weer worden gesproken in de laatste weken van augustus. De gedistilleerdmarkt was dit jaar als gevolg van deze schommelingen zeer on overzichtelijk. De door de overheid ingestelde consumenten-bodemprijs voor een aantal Ne derlandse gedistilleerd-produkten (jonge en oude jenever alsmede vieux) heeft lichte verschuivingen teweeg gebracht binnen het totaalpakket Nederlands ge distilleerd ten gunste van produkten welke buiten deze regeling vallen. Ook de verkoop van het buitenlands gedistilleerd (whisky, cognac etc.) heeft hiervan geprofiteerd, aangezien de zeer scherpe prijsconcurrentie bij deze produkten on verminderd kon doorgaan. Ook dit jaar steeg de afzet van de kruidenbitter Jagermeister aanzienlijk, waarbij het prijsniveau kon worden gehandhaafd. De Gedistilleerd Groep Nederland B.V., waarin onze gedistilleerd-activiteiten zijn gebundeld, wist haar marktaandeel opnieuw beduidend te verbeteren. De resul taten waren zeer bevredigend. Aangezien een samenwerking met N.V. Koninklijke Distilleerderijen Erven Lucas Bols niet mogelijk bleek, hebben wij, teneinde aan de toenemende vraag naar onze gedistilleerd-produkten te kunnen blijven voldoen, in het begin van het nieuwe boekjaar besloten over te gaan tot de bouw van onder meer een nieuwe distilleerderij, en wel in Zoetermeer. WIJN De verkoop van wijn ontwikkelde zich in het algemeen voorspoedig. De afzet van Wijnhandel M. Reuchlin Zn. B.V. te Rotterdam, die zich toelegt op de verkoop van betere importwijnen en aperitieven speciaal in de horeca- sector, vertoonde wederom een duidelijke vooruitgang. Reuchlin kan terugzien op een zeer positief jaar. Van Olffen B.V. te Hattem, voornamelijk werkzaam op de thuisverbruikmarkt, realiseerde in de sector tafelwijnen met het merk Bistro een forse stijging. Dit was eveneens het geval met advocaat van het merk Zwarte Kip. Bij de vruchtenwijnen, voor Van Olffen een zeer belangrijk produkt, blijft als gevolg van de felle prijsconcurrentie en een stagnerende markt, de situatie on bevredigend. 19

Jaarverslagen | 1975 | | pagina 23