NEDERLAND in miljoenen hectoliters 4,7 71/72 72/73 73/74 74/75 75/76 Verkopen bier Nederland Hoewel de algemene economische situatie in ons land geen verbetering ver- toonde, was de gang van zaken in Nederland bij onze onderneming bevredigend. Het spreekt vanzelf dat het uitzonderlijk fraaie voorjaars- en zomerweer hiertoe heeft bijgedragen. In de horecabranche hebben de verkopen zich goed ontwikkeld, doch de kosten stijgingen konden niet ten volle door de toename van de omzet worden opge vangen. Als gevolg hiervan zijn vele horecabedrijven in ernstige moeilijkheden geraakt en hebben sommige zelfs hun deuren voorgoed moeten sluiten. Vele andere bedrijven werken marginaal of zijn onrendabel, ondanks subsidie- en credietregelingen van de overheid. Vanuit de bedrijfstak horeca wordt in toene mende mate een beroep gedaan op adviezen van onze dienstverlenende afde lingen, speciaal op die van Horeca-ontwikkeling. In overleg met belanghebben den wordt getracht nieuwe methoden te vinden om bedrijven, die in moeilijk heden verkeren, weer rendabel te maken. Op de thuisverbruikmarkt zetten de concentratie van en de samenwerking binnen de levensmiddelenhandel zich verder voort. De nog steeds hevige concurrentie binnen de handel leidde bij een aantal van onze afnemers tot verkoopmethoden, die onvoldoende waarborgen inhouden voor een redelijke winstgevendheid op langere termijn bij deze bedrijven. Wij streven een goed samenspel na tussen onze onderneming en de handel, ten einde tot een voor beide partijen zinvolle positionering van onze merken te ko men. Onze marketingkennis stellen wij hiervoor zoveel mogelijk ter beschikking. Ofschoon op de Nederlandse slijtersmarkt het aantal filiaalslijterijen toenam, verminderde als gevolg van de heersende concurrentie het aantal zelfstandige bedrijven. De sterke kostengroei en de door de huidige concurrentieverhoudingen veelal smalle marges in de distributiesector noodzaken tot voortdurend onderzoek naar en ontwikkeling van middelen ter verhoging van de produktiviteit, teneinde de rentabiliteit van de groothandel te handhaven respectievelijk te verbeteren. Daar enerzijds de zelfstandige groothandel aansluiting blijft zoeken bij onze drankenhandelsorganisatie en wij er anderzijds steeds meer van overtuigd zijn dat de verzorging van onze afnemers in de horeca- en de bij-het-werk-markt grotere rechtstreekse betrokkenheid bij de distributie vereist, ligt het in de lijn der verwachtingen dat onze belangen in de distributiesector in de komende jaren verder zullen toenemen. 16

Jaarverslagen | 1975 | | pagina 20