doel hebben een kwantificeerbaar systeem van investeringsaftrek te vervangen door een systeem dat in zijn uitwerking beoogt investeringsfaciliteiten te ver strekken als steunmaatregel. Dit zal zeker niet leiden tot een gezond en evenwichtig economisch klimaat. De vorengenoemde ontwikkelingen zullen onontkoombaar hun invloed hebben op ons internationale beleid. Hoewel het voor de hand zou liggen de produktie daar te doen geschieden waar onze afzetgebieden zich bevinden, heeft voor een aantal van onze markten de specifieke Nederlandse herkomst van onze produkten een grote waarde. Voor die gebieden waar marketingoverwegingen dit toestaan, blijven wij streven naar locale produktie van onze merken, daartoe in bepaalde landen of groepen van landen reeds gedwongen door protectionistische maatregelen. personeel Bij de geconsolideerde vennootschappen in binnen- en buitenland waren aan het einde van het vorige verslagjaar 14.306 personen in dienst tegen 14.236 personen per 30 september 1976, waarvan 6.224 in Nederland. De omvang van de werkzaamheden alsmede de structuur van de nieuwe Divisie Nederland maakten het wenselijk een eigen personeeldienst voor deze divisie in het leven te roepen. De dienst geeft binnen de divisie uitvoering aan het sociaal beleid zoals dat op concernniveau wordt voorbereid. De werving van personeel gaat in verschillende sectoren nog steeds met pro blemen gepaard. Medewerkers van andere dan Nederlandse nationaliteit blijven dan ook welkom. Het grote ziekteverzuim in Nederland blijft ook voor ons een aangelegenheid van voortdurende zorg. Het in het afgelopen boekjaar door ons ingestelde onderzoek naar interne en externe oorzaken van afwezigheid wegens ziekte gaf nog niet op alle vragen voldoende antwoord om daaruit conclusies te trekken. Besloten werd het onderzoek, dat in overleg met onze bedrijfsmedische dienst geschiedt, uit te breiden. Ter verbetering van het opleidingspeil en ter verhoging van de arbeidsmotivatie van onze medewerkers werd veel aandacht besteed aan verdere systematisering van training en vorming. Het functioneren van een goed opleidingssysteem is voor de toekomst van onze onderneming en voor hen die daarin werken van es sentieel belang. Tezamen met enige andere grote ondernemingen werd een nieuwe vorm van managementscholing ontwikkeld en ingevoerd. De belangstelling voor onze eigen 'stijl van werken'-programma's, die gericht zijn op doeltreffende onderlinge samenwerking, was zodanig positief dat hieraan verder uitbreiding werd gegeven. Wederom volgde een belangrijk aantal trainees, vooral uit ontwikkelingslanden, de vormingsprogramma's voor hogere technische en technologische functies van ons opleidingscentrum te Zoeterwoude. Het arbeidsvoorwaardenbeleid werd sterk beïnvloed door de per januari en juli 1976 ingevoerde loonmaatregelen. Door deze maatregelen kon geen nieuwe C.A.O. tot stand komen. Per 1 januari werden de salarissen aangepast aan de prijsontwikkelingenper 1 juli werd slechts een beperkte aanpassing toegestaan. Een systeem van functie-evaluatie voor de salarisgroepen direct boven de grens van de geïntegreerde collectieve arbeidsovereenkomst is in voorbereiding. Na voltooiing zullen alle functies in de Nederlandse organisatie zijn ingedeeld op 14

Jaarverslagen | 1975 | | pagina 18