dat het beheer van de bedrijven weer aan de oorspronkelijke eigenaren zou worden teruggegeven. Dit heeft inmiddels plaatsgevonden. Daar wij nog geen inzicht hebben kunnen verkrijgen in de financiële positie van bovengenoemde ondernemingen alsmede gezien het tijdstip van teruggave, zijn deze deelnemingen evenals vorig jaar buiten de consolidatie gehouden. algemeen Terzake van de informatieve etikettering heeft de Europese Commissie een ont- werp-richtlijn vastgesteld en bij de Raad van Ministers van de Europese Ge meenschappen ingediend. Met deze richtlijn wordt beoogd de consument door middel van vermelding op de verpakking te informeren over onder meer de sa menstelling, inhoud, herkomst en houdbaarheid van het consumptie-artikel. Wij betreuren het dat in het ontwerp ook de verplichting tot aanduiding van gegevens, welke weinig zinvol en/of moeilijk te begrijpen zijn, is gehandhaafd. Er is daarbij voorbijgegaan aan de hiertegen door onze branche-organisatie aan gevoerde bezwaren. De hernieuwde stappen die in het verslagjaar door de Europese Commissie zijn ondernomen om te komen tot een harmonisatie van de warenwetgeving voor bier, hebben geleid tot publicatie van een nieuwe ontwerp-richtlijn. Dit voorstel is bedoeld om voorwaarden te scheppen waaronder de belangrijkste biersoorten vrij in het verkeer tussen Euromarkt-landen kunnen worden verhandeld. Met de voorbereiding van een E.E.G.-warenwetgeving voor frisdranken is in het boekjaar enige vooruitgang geboekt, doch de invoering hiervan zal waarschijn lijk nog geruime tijd op zich laten wachten. Het bovenstaande toont aan dat de harmonisatie van wetgevingen en de uni formering van markten in de Europese Gemeenschap bij lange na niet zo snel tot stand komt als wij veronderstelden toen wij enkele jaren geleden al onze Nederlandse en overige Europese activiteiten in één Divisie Europa concen treerden. Wij zijn dan ook tot de conclusie gekomen dat voor onze onderneming de situatie op de Nederlandse markt voorshands nog duidelijk blijft verschillen van die in andere Europese landen, zodat wij ons bij de opzet van onze organisatie voor lopig niet meer laten leiden door overwegingen van Europese integratie. Dit heeft ons ertoe gebracht om alle buitenlandse activiteiten te groeperen in een Divisie Internationaal en de Nederlandse werkzaamheden onder te brengen in een Divisie Nederland. Het voorgaande betekent echter geenszins dat onze positieve instelling ten opzichte van een gemeenschappelijke Europese markt is gewijzigd. Heineken als internationaal bedrijf ziet nog steeds de wezenlijke voordelen, die één grote markt met vrij verkeer van goederen, diensten, kapitaal en personen kan bieden. De structuur van de nieuwe Divisie Nederland brengt met zich mede dat pro- duktie en commercie Nederland tezamen met een aantal voor Nederland wer kende stafdiensten thans alle deel uitmaken van dezelfde divisie. Teneinde een zo efficiënt mogelijke samenwerking in de organisatie te verkrijgen, is besloten de landelijke commerciële diensten in de tweede helft van 1978 over te plaatsen van Amsterdam naar Zoeterwoude, waar nu reeds de produktieleiding is geves tigd. Gedurende het boekjaar kwam de wenselijkheid naar voren het technische en technologische ontwikkelingswerk meer te integreren alsmede onze know-how verder te centraliseren. De functie en werkwijze van de concernstafdienst Heine ken Technisch Beheer werden daartoe op een aantal facetten nader onderzocht. Onze werkzaamheden op het gebied van de technische bijstand en de uitvoering van projecten zullen nog meer dan voorheen bij deze concernstafdienst worden geconcentreerd. 11

Jaarverslagen | 1975 | | pagina 15