AZIE/AUSTR ALIE 1,8 in miljoenen hectoliters 1-5 1.2 0-9 0.6 0,3 0 70/71 71/72 72/73 73/74 74/75 Verkopen bier Azië/Australie De vraag naar bier in Azië/Australië bleef zich in stijgende lijn bewegen. Hier van profiteerde ook ons concern. De met ons gelieerde brouwerijen konden in het algemeen de kostenstijgingen opvangen in hun prijzen. Importleveranties in dit gebied zijn deels afkomstig uit Nederland, deels uit de met ons geasso cieerde Malayan Breweries Ltd. te Singapore. De ontwikkelingen ten aanzien van de heropening van het Suezkanaal worden met het oog op de vervoer kosten nauwlettend gevolgd. Evenals in Afrika is in een aantal landen in Azië/Australië een duidelijk streven merkbaar naar het doen vervullen van managementfuncties door locale krachten. Wij stellen hiertoe onze opleidings- en trainingsmogelijkheden ter beschikking, opdat locale medewerkers te zijner tijd leidinggevende posten kunnen bekleden bij onze deelnemingen in deze gebieden. Onze inspanningen om tot verhoging van de export naar Japan te komen zijn vergroot. De mogelijkheden die de Australische markt ons zou kunnen bieden worden nader onderzocht. VERRE OOSTEN Malayan Breweries Ltd. in Singapore ondervond de nadelige gevolgen van de wereldrecessie en van een verhoging van de bieraccijns. Te Kuala Lumpur, Maleisië, werd met een uitbreiding van de aldaar gevestigde brouwerij een begin gemaakt. De Malayan-groep kon de bierverkopen op hetzelfde niveau als het vorige jaar handhaven. Met inbegrip van de dochterondernemingen was het resultaat bevredigend. Bij South Pacific Brewery Ltd. in Papua Nieuw Guinea, dochteronderneming van Malayan Breweries, namen afzet en winst toe. In Indonesië had de verhoging van de bierprijzen, gevolg van kostenstijgingen en hogere accijns, een remmende invloed op het bierverbruik. Bij P.T. Perusahaan Bir Indonesia (PBI) bleef de verkoop ongeveer op hetzelfde peil als in het voorgaande jaar. De nieuwe brouwerij in Jakarta werkt naar wens. In de verslagperiode werd locaal gebrouwen Heineken bier op de markt ge ïntroduceerd. De limonade-afzet van de deelneming P.T. Perusahaan Limun Indonesia onder vond ook in het afgelopen jaar nog moeilijkheden. MIDDEN OOSTEN De uitbreiding van de brouwerij van Brasserie Malterie Almaza S.A.L. in Libanon kwam gereed. De verkopen van het eigen merk en van het aldaar ge brouwen Amstel bier waren gunstig. 28

Jaarverslagen | 1974 | | pagina 29