afrika De afrikanisering van onze brouwerijen - inschakeling van locaal management en locale participatie - verloopt in de meeste landen langs wegen der geleidelijk heid en in goede harmonie met de betrokken regeringen. In Zaïre daarentegen werden de bedrijven, waarin wij deelnemen, abrupt aan onze zeggenschap onttrokken. Het betreft Brasseries, Limonaderies et Malteries du Zaïre 'Bralima' S.A.R.L. en Bouteillerie de Kinshasa 'Boukin' S.A.R.L. In december 1974 werd door de overheid een 'délégué-général' benoemd, die de bedrijfsvoering volledig heeft overgenomen. Door de regering in Ghana is een participatieregeling afgekondigd op grond waarvan te zijner tijd 55% van het aandelenkapitaal van brouwerijen in handen van locale aandeelhouders dient te zijn. Een detaillering van deze regeling is nog niet uitgewerkt. De verkopen van Heineken bier en Amstel bier in Afrika vertoonden een stij gende lijn. In het bijzonder de export naar Nigeria ontwikkelde zich zeer gunstig. In de overige Afrikaanse gebieden richt de groeiende vraag zich vooral op locaal gebrouwen bier. Aangezien in vrijwel alle landen in de verslagperiode prijsverhogingen werden toegestaan, zulks in tegenstelling met voorgaande jaren, kon ertoe worden overgegaan bij een aantal brouwerijen uitbreiding van produktiecapaciteit in voorbereiding te nemen. In Nigeria was het sinds geruime tijd voor het eerst weer mogelijk de bier- prijzen aan te passen aan de sterk gestegen kosten. Als gevolg van de economische opleving zijn, ondanks deze prijsverhogingen, de bierverkopen sterk toegenomen. De rentabiliteit van Nigerian Breweries Ltd., die in voorgaande jaren onder druk had gestaan, verbeterde. Een belangrijke uitbreiding van de brouwerijen te Aba en Kaduna is in voorbereiding. Zolang deze nog niet is gerealiseerd, kan alleen door import aan de vergrote vraag worden voldaan. Kumasi Brewery Ltd. in Ghana werkte ook dit jaar op volle capaciteit. Gezien de zwakke economische situatie van dit land bestaan voor deze brouwerij geen uitbreidingsplannen. De afzet van Sierra Leone Brewery Ltd. in Sierra Leone steeg. Het feit dat de prijzen opnieuw konden worden verhoogd, droeg bij tot een verbetering van het resultaat. Uitbreiding van de capaciteit is in voorbereiding. centraal afrika Prijsverhogingen werden toegestaan in Rwanda, Burundi en de Congolese Republiek. De afzet bleef zich in deze landen gunstig ontwikkelen. Vergroting van de capaciteit vindt plaats bij Brasseries et Limonaderies du Burundi 'Brarudi' S.A.R.L. te Bujumbura en bij Brasserie de Brazzaville S.A. te Brazzaville. 25 in miljoenen hectoliters 6,0 70/71 71/72 72/73 73/74 74/75 Verkopen bier Afrika westelijk afrika

Jaarverslagen | 1974 | | pagina 26