Op Martinique werd begonnen met de produktie in de nieuwe brouwerij te Lamentin. In Indonesië werd locaal gebrouwen Heineken bier op de markt gebracht. Door de verwerving van een belang in de Britse firma Duncan, Gilbey Ma- theson werd een begin gemaakt met het uitbouwen van onze internationale gedistilleerd belangen. Deze firma houdt zich bezig met de produktie en verkoop van gedistilleerd in Afrika, Azië en het Caraïbisch Gebied. Teneinde tot een verdere centralisatie te komen van binnen de onderneming aanwezige kennis op het gebied van techniek en technologie zijn de groepen Centrale Engineering en Technologisch Centrum samengevoegd in de con cernstafdienst Heineken Technisch Beheer. Onze technici werden ingezet bij het ontwerpen en het uitvoeren van de bouw en de uitbreiding van brouwerijen in verschillende landen. In toenemende mate wordt ook de brouwerij-industrie geconfronteerd met milieuzaken. Speciale maatregelen worden hierdoor noodzakelijk. Als voor beelden kunnen in dit verband worden genoemd de waterzuiveringsinstallatie van onze nieuwe vestiging te Zoeterwoude en het streven naar een efficiënter watergebruik in het produktieproces, terzake waarvan de laatste jaren een duide lijke vooruitgang is bereikt. Bij verschillende brouwerijen werd gebruik gemaakt van de in ons vorige jaar verslag genoemde mogelijkheden tot capaciteitsuitbreiding met relatief geringe investeringen, waarbij bovendien een verbeterde procesbeheersing kon worden verkregen. Wij verleenden medewerking aan het - onder auspiciën van de European Brewery Convention - tot stand komen van de zogenaamde EBC Thesaurus, een uitgebreid documentatiesysteem op internationaal brouwtechnisch gebied. Met de Raad van Commissarissen willen ook wij onze dank uitspreken jegens de aftredende commissarissen Mr C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg en de heer J. P. Coelingh. De onderneming heeft in hoge mate mogen profi teren van hun deskundige adviezen op velerlei gebied. Op 20 april 1975 overleed geheel onverwacht de heer J. Ch. Cornelis, Groeps- directeur Westelijk Halfrond en Exportcoördinatie van de Divisie Overseas. Zijn persoonlijke inzet, vooral bij het ontwikkelen van onze export, is gedurende de 23 jaar dat hij zich met volle energie aan zijn werk heeft gewijd, van niet te schatten waarde geweest. 13

Jaarverslagen | 1974 | | pagina 14