Als gevolg van de internationale economische teruggang en van prijs- en andere overheidsmaatregelen liep het bedrijfsresultaat, uitgedrukt in een percentage van de omzet, terug van 10,3% tot 8,0%. In procenten van het totale vermogen bedroeg het bedrijfsresultaat in 1974/1975 8,4% tegen 10,7% in het voor gaande boekjaar. Door een grotere credietbehoefte gedurende het gehele boek jaar 1974/1975 is de rentelast, ondanks de daling van de rentevoet, toegenomen van f 22,6 miljoen tot f 35,8 miljoen. De Italiaanse groep Dreher werd voor het eerst in de geconsolideerde jaar rekening opgenomen. De deelnemingen in de aan onze zeggenschap onttrok ken bedrijven in Zaïre werden buiten de consolidatie gelaten. In de meeste landen, ook in Nederland, wordt door de overheid steun verleend aan de-industrie bij de bouw van installaties in het kader van milieubescherming. Hier te lande bestaat evenwel ongelijkheid in de behandeling van bedrijven, die overgaan tot het bouwen van een eigen waterzuiveringsinstallatie. Ook wij zijn hiermede geconfronteerd. Indien lozing van ongezuiverd water van een bedrijf plaatsvindt op rijkswateren, wordt een belangrijk deel van de kosten voor een te bouwen waterzuiveringsinstallatie gesubsidieerd. Aangezien onze brou werij te Zoeterwoude gezuiverd water loost op regionale wateren, kwamen wij niet in aanmerking voor subsidie. Het prijsbeleid van de overheid blijft een onderwerp van zorg. Op grond van het stringente systeem van prijsbeheersing mogen stijgingen van afschrijvingen op investeringen niet in de verkoopprijzen worden doorberekend, evenmin als kostenstijgingen van onderhoudsmaterialen, diensten van derden en der gelijke. Het spreekt dan ook vanzelf dat tijdige verruiming van de Nederlandse prijsbeschikkingsmaatregelen dringend nodig is ter verbetering van de rentabi liteit van het bedrijfsleven. Een gunstig effect op de werkgelegenheid zal hiervan een gevolg zijn. In april 1975 werd het prijsbeleid bijgesteld, op grond waarvan een groter loon kostenbestanddeel mocht worden doorberekend. Niettemin kwam deze ver ruiming te laat om nog te kunnen worden betrokken bij de Nederlandse bier prijsverhoging per het einde van die maand. Van de belangrijkste feiten in het verslagjaar geven wij hieronder een samen vatting. De opening van de nieuwe brouwerij te Zoeterwoude werd reeds bij de aanvang van dit verslag gereleveerd. Het loslaten van de verticale prijsbinding voor het Heineken merk trok sterk de aandacht. Gezien de ontwikkelingen op de Nederlandse biermarkt was deze maatregel, ter bescherming van onze afzet, niet te vermijden. In de sector frisdranken werden nieuwe B3-produkten met succes op de markt gebracht. De bedrijven in Zaïre werden begin januari 1975 aan onze zeggenschap ont trokken. De export van bier, in het bijzonder naar Noord-Amerika en Nigeria, ontwik kelde zich zeer gunstig. In het verslagjaar hebben wij, tezamen met Whitbread Co. Ltd., Londen, een meerderheidsbelang verworven in de Italiaanse brouwerijgroep Dreher. In Noorwegen werd voor het eerst locaal geproduceerd Heineken bier aan de consument aldaar aangeboden. In Griekenland kwam de brouwerij te Thessaloniki van onze deelneming Athenian Brewery S.A. in bedrijf. De positie op de Franse biermarkt werd verstevigd door de gewijzigde markt- presentatie van het merk Mützig. 12

Jaarverslagen | 1974 | | pagina 13