TOELICHTING OP DE GECONSOLIDEERDE BALANS EN RESULTATENREKENING VAN HET BOEKJAAR 1973/1974 ALGE MEEN omvang van de consolidatie In de geconsolideerde jaarrekening zijn de deelnemingen, waarin Heineken N.V. rechtstreeks of middellijk voor meer dan 50% participeert, volledig geconsoli deerd opgenomen. Het aandeel van derden in het concernvermogen en in de concernwinst is afzonderlijk tot uitdrukking gebracht. Partiële consolidatie vond plaats bij die deelnemingen waarin voor 50% of minder wordt geparticipeerd, indien door Heineken tenminste gelijke invloed op het beleid wordt uitgeoefend als door de andere partners gezamenlijk. De bedragen van activa en passiva, alsmede van de resultaten, zijn opgenomen naar rato van onze deelneming in het totaal geplaatste kapitaal. De overige participaties zijn onder Deelnemingen opgenomen. Een overzicht van de deelnemingen, met vermelding van het percentage der participatie, is op de pagina's 50 en 51 van dit verslag weergegeven. waarderingsgrondslagen De duurzame activa zijn gewaardeerd op vervangingswaarde onder aftrek van afschrijvingen. De afschrijvingen geschieden tijdsevenredig overeenkomstig de geschatte levensduur per object. De voorraden worden eveneens tegen vervangingswaarde opgenomen; voor emballage is deze waarde verminderd met afschrijvingen. Waarderingsverschillen als gevolg van herwaardering komen ten gunste, respec tievelijk ten laste van de Reserve herwaardering onder aftrek van een bedrag voor latente belastingverplichtingen. De niet geconsolideerde deelnemingen zijn gewaardeerd op intrinsieke waarde. Goodwill, betaald bij overneming of ontvangen bij verkoop van bedrijven komt ten laste, respectievelijk ten gunste van de Algemene reserve. Vorderingen zijn gewaardeerd op de nominale waarde onder aftrek van de nodig geachte voorziening en verminderd met de verschuldigde statiegeldbedragen uit hoofde van de terugnameverplichting van eigen emballage. Schulden op korte en lange termijn zijn opgenomen voor de nominale waarde. In de balans zijn de bedragen in vreemde valuta omgerekend tegen de officiële koersen per de balansdatum. Koersverschillen als gevolg van valutawijzigingen worden, voor zover zij be trekking hebben op duurzame activa van buitenlandse geconsolideerde deel nemingen, verrekend met de herwaardering van deze activa. De vergelijkende cijfers van de balansposten Andere vastgelegde middelen, Vorderingen en Schulden op korte termijn zijn op overeenkomstige wijze gegroepeerd als die per 30 september 1974. De in de toelichtingen vermelde bedragen, waarbij die van het boekjaar 1972/1973 in het rood zijn opgenomen, zijn in duizenden guldens, tenzij anders aangegeven. 35

Jaarverslagen | 1973 | | pagina 37