AZIE/AUSTR ALIE In Azië/Australië verbeterde de economische toestand, vooral als gevolg van de sterke stijging van de prijzen van grondstoffen, waarover deze gebieden be schikken. De hieruit voortvloeiende toeneming van de koopkracht oefende een gunstige invloed uit op de vraag naar bier. Ook op langere termijn zijn de al gemene economische vooruitzichten in een aantal landen waarin onze onder neming belangen heeft, niet onaanzienlijk verbeterd. Met het oog op de kostenontwikkelingen, onder andere op de internationale vrachtenmarkt, werd voor leveranties aan een aantal landen in dit werelddeel overgegaan op produktie van ons bier door de met ons geassocieerde Malayan Breweries Ltd. te Singapore. De kostenstijgingen bij de met ons gelieerde brouwerijen konden worden ge compenseerd door hogere verkopen en prijsverhogingen. Verkopen bier Azië/Australië verre oosten Malayan Breweries Ltd. behaalde in Maleisië een hogere afzet. Ten behoeve van de brouwerij te Kuala Lumpur is een plan ontwikkeld tot verdere uitbreiding van de capaciteit. De voltooiing daarvan wordt in het lopende boekjaar ver wacht. In Singapore stond de afzetstijging onder druk van een nieuwe accijns verhoging op bier. Per saldo nam de bierafzet van de groep in de verslagperiode evenwel toe. De in Papua Nieuw Guinea gevestigde dochteronderneming van Malayan Breweries, South Pacific Brewery Ltd. te Port Moresby, behaalde in de verslag periode een hogere afzet. De prijzen konden worden aangepast. De door een concurrerende groep in Port Moresby in bedrijf gestelde brouwerij heeft aan het marktaandeel van South Pacific Brewery geen schade toege bracht. In Indonesië wist P T. Perusahaan Bir Indonesia PBIte Surabaja de stijgende lijn in de afzet te continueren. Het bedrijf wordt geconfronteerd met inflatie en met verhoogde kosten van import. Ingevolge een overeenkomst met Guinness Overseas Ltd. werd door PBI een aanvang gemaakt met de produktie en verkoop van Guinness stout in Indonesië. De nieuwe brouwerij bij Jakarta kwam in de verslagperiode volledig in bedrijf. Verdere uitbreidingen zijn reeds in studie. Bij P.T. Perusahaan Limun Indonesia, waarin wij via PBI participeren, bleef de limonade-afzet, ondanks sterke concurrentie, op het peil van het voorgaande jaar. In Tangerang werd een nieuwe fabriek gebouwd, die in mei 1974 in bedrijf werd gesteld. 26

Jaarverslagen | 1973 | | pagina 28