AFRIKA 6 in miljoenen hectoliters 5 4,1 3 2 1 3,6 5,2 69/70 70/71 71/72 72/73 73/74 Verkopen bier Afrika Het proces van afrikanisering heeft zich ook in het verslagjaar voortgezet. In vrijwel al onze brouwerijen worden de uitgezonden Europese managers gelei delijk aan vervangen door locale medewerkers. Op deze ontwikkeling heeft Heineken geanticipeerd door het in een vroegtijdig stadium beschikbaar stellen van opleidingsmogelijkheden voor Afrikaanse technische managers. Mede met behulp van een passende begeleiding door de technische staf in Nederland wordt ter plaatse technische kennis en ervaring verworven, waardoor het mo gelijk is de assistentie vanuit Nederland langzamerhand te verminderen. Door het uitgeven van nieuwe aandelen wordt de locale bevolking in staat ge steld in deze ondernemingen te participeren. Voorbeelden hiervan zijn te vinden in Nigeria en Sierra Leone, terwijl in enkele andere landen daartoe de voorbereidingen worden getroffen. In bijna alle Afrikaanse landen waar wij werkzaam zijn, bestaat geen vrije prijs vorming voor bier. Anderzijds worden bedrijven geconfronteerd met prijsverho gingen van te-importeren grond- en hulpstoffen, machines en dergelijke, als mede met belangrijke loonkostenstijgingen. Het niet of slechts vertraagd kunnen doorberekenen van de snel stijgende produktiekosten tast de marges van de brouwerijen aan. Als gevolg hiervan ontstaat in bepaalde gevallen een stagnatie in de uitbreiding van produktiecapaciteit, die nodig is om aan de groeiende vraag te voldoen. CENTRAAL AFRIKA Brasseries, Limonaderies et Malteries du Zaïre 'Bralima' S.A.R.L. te Kinshasa, Zaïre, van welke groep 5 brouwerijen en 3 limonadefabrieken deel uitmaken, wist de verkopen op te voeren. De afzetverhoging resulteerde echter niet in een hoger resultaat. Het reeds in ons vorige verslag gememoreerde verzoek tot prijs verhoging, dat door de gezamenlijke brouwerijen bij de regering van Zaïre is ingediend, is nog niet gehonoreerd. Het uitbreidingsprogramma ligt als gevolg van het hieruit voortvloeiende liquiditeitsgebrek nagenoeg geheel stil. De brouwerij heeft de distributie van bier en limonades in het gehele land in locale handen gegeven. De in 1972 geopende brouwerij te Mbandaka werkt thans op volle capaciteit. De vraag naar flessen in Zaïre is van dien aard dat Bouteillerie de Kinshasa 'Boukin' S.A.R.L. aan uitbreiding toe is, maar ook hier noopt de te lage ver koopprijs voor de produkten tot uitstel. In 1973 werden in deze vestiging meer dan 40 miljoen flessen vervaardigd. In Rwanda is de afzet van Brasseries et Limonaderies du Rwanda 'Bralirwa' S.A.R.L. te Gisenyi opnieuw toegenomen. De regering stond verhoging van de bierprijzen toe. 24

Jaarverslagen | 1973 | | pagina 26