WESTELIJK HALFROND De export van bier naar de economische blokken in het Caraïbisch Gebied en Zuid-Amerika wordt door zware importheffingen zeer bemoeilijkt, zo niet on mogelijk gemaakt. De hoge tariefbarrières leiden er toe dat wij, om onze positie te handhaven respec tievelijk te verbeteren, onze merken binnen de betreffende economische ge meenschappen gaan produceren hetzij in eigen brouwerijen hetzij, door middel van licentie- of loonbrouwcontracten, in brouwerijen van derden. Daarbij is het zaak dat deze brouwerijen een zodanig afgebakend gebied bestrij ken, dat er een systeem van regionale verkoop van onze produkten kan ontstaan. Bij het streven naar het locaal produceren of doen produceren is onze bewe gingsvrijheid niet onbeperkt. Immers, het is buitenlandse investeerders binnen de genoemde marktgemeenschappen veelal niet toegestaan de meerderheid van het aandelenkapitaal van locale ondernemingen te verwerven. Ook dienen uiteraard de transfermogelijkheden in het oog te worden gehouden. Niettemin maken wij bij het zoeken naar produktiemogelijkheden in dit gebied goede vor deringen. Naast het locale brouwen in bepaalde eilandengroepen heeft Heineken nog steeds een belangrijke export naar de overige delen van het Caraïbische gebied. Onze politiek met betrekking tot de Verenigde Staten en Canada blijft gericht op directe export vanuit Nederland. Het Westelijk Halfrond was ook in dit verslag jaar het belangrijkste exportgebied voor Heineken. noord-amerika Ondanks prijsverhogingen nam onze bierexport naar de Verenigde Staten aan zienlijk toe. Heineken is het meest geïmporteerde bier in de Verenigde Staten. De prijsverhogingen waren van zodanige omvang dat de marges niet meer ten volle konden worden gehandhaafd. Onze bierverkopen in Canada vertoonden een zeer bevredigende stijging. caraïbisch gebied In Trinidad werd bij National Brewing Company Ltd., voordat wij in het verslag jaar daarin een minderheidsbelang van 40% verwierven, reeds Heineken Malta geproduceerd in het kader van de bestaande loonbrouwovereenkomst. Het ligt in de bedoeling in de toekomst in deze nieuwe brouwerij ook Heineken en Amstel bier te produceren. Verder hebben wij een loonbrouwovereenkomst met Desnoes Geddes Ltd. op Jamaica, waar de verkopen van plaatselijk geproduceerd Heineken bier thans reeds het vijfvoudige bedragen van hetgeen vroeger door ons naar dit eiland werd geëxporteerd. Op St. Lucia wordt door ons een brouwerij gebouwd. Ook dit gebied met de omliggende eilanden biedt voor het concern goede perspectieven. 22 1,0 in miljoenen hectoliters 0,7 69/70 70/71 71/72 72/73 73/74 Verkopen bier Westelijk Halfrond

Jaarverslagen | 1973 | | pagina 24