komen, teneinde tot efficiency-verbetering in de groothandels te geraken en op economisch verantwoorde wijze onze produkten op de markt te kunnen blijven brengen. overig europa De biermarkt in Frankrijk heeft zich in het afgelopen jaar ongunstig ontwikkeld. Tot 1973 is de bierconsumptie gedurende een aantal jaren stabiel gebleven. Mede dankzij de goede zomer van 1973 vond in dat jaar een aanzienlijke verho ging van de totale consumptie plaats. Deze trend heeft zich in 1974 niet voortgezet, mede als gevolg van het feit dat de weersomstandigheden minder gunstig waren. De consumptiedaling bedroeg 2% ten opzichte van het vorige jaar. De Franse overheid heeft ook in het afge lopen jaar een zeer streng regime van prijsbeheersing toegepast, waardoor het voor de brouwindustrie niet mogelijk was de sterk gestegen loonkosten en de forse prijsstijgingen van glas en plastic te compenseren. De in het vorige verslagjaar begonnen werkzaamheden tot het wijzigen van de structuur en de organisatievorm van de Albra-groep te Straatsburg werden voortgezet. Sinds 1968 vertoonden de verkopen een geleidelijke daling, die echter in 1972/1973 tot stilstand kon worden gebracht. De afzet kon op een nagenoeg gelijk niveau worden gehandhaafd. Alle tekenen wijzen er op dat ons vertrouwen in het effect van een gewijzigde marktbenadering gerechtvaardigd is. De frisdrankenverkoop bleef ongeveer gelijk aan die van het vorige jaar. Op technisch gebied is een aantal kostenbesparende maatregelen ingevoerd, terwijl ook plannen in uitvoering zijn, waaruit een aanzienlijke produktiviteits- verhoging zal voortvloeien. Op administratief terrein werden voorzieningen getroffen om tot een goed functionerend informatiesysteem te komen. Het behoeft nauwelijks betoog dat al deze maatregelen gepaard gaan met rela tief hoge kosten en investeringen. De financiële resultaten in het onderhavige verslagjaar waren dan ook minder gunstig dan die van het jaar daarvoor. Wij zijn er echter van overtuigd dat door een versterkte marktpositie binnen af zienbare tijd de resultaten van de onderneming zullen verbeteren. De bierconsumptie in Griekenland heeft zich in de loop van het verslagjaar voor spoedig ontwikkeld. De totale consumptie steeg met 29%. Deze groei is ten dele het gevolg geweest van het kunstmatig laag houden van de bierprijzen door de Griekse overheid. Ondanks de sterk gestegen produktiekosten is het enige jaren niet mogelijk geweest de bierprijzen te verhogen. Hiertoe werd eerst op 17 juni 1974 toestemming gegeven, zij het dat de prijsverhoging beperkt bleef tot de helft van hetgeen de brouwindustrie noodzakelijk oordeelde. De verkoop van Amstel bier, geproduceerd bij onze deelneming Athenian Bre wery S.A., ontwikkelde zich in het verslagjaar zo gunstig dat dit merk kon uit groeien tot het grootste in de Griekse biermarkt. Deze vennootschap kon aldus een toeneming van de bierverkopen realiseren die de landelijke stijging over trof. Een verdere verhoging van de verkopen stuitte op gebrek aan produktie- capaciteit. Doordat de prijzen onvoldoende konden worden aangepast gaf de winst een daling te zien. In het verslagjaar werd een aanvang gemaakt met de bouw van een nieuwe mou terij en brouwerij in Thessaloniki, welke laatste een capaciteit zal krijgen van ruim 175.000 hl. Naar wordt verwacht zal de nieuwe brouwerij in de zomer van 1975 in bedrijf worden genomen. De verkoop van het door Whitbread in Groot-Brittannië in licentie gebrouwen Heineken bier steeg - door de inspanning van het Whitbread verkoopapparaat - wederom aanzienlijk, zij het dat de slechte zomer enigszins remmend werkte. 19

Jaarverslagen | 1973 | | pagina 21