Wij zijn niet bereid geweest om tot handhaving van ons marktaandeel te komen door tot elke prijs deel te nemen aan de ongezonde concurrentie, die, mede als gevolg van overcapaciteit, deze sector kenmerkt. Pogingen aan het begin van het boekjaar ondernomen om de ontwikkeling van het prijsniveau enigszins te relateren aan die van het kostenniveau van de be drijfstak, hebben pas in juli door een algemene - zij het bescheiden - prijsverho ging succes gehad. Teneinde de continuïteit in de frisdrankenindustrie te kunnen waarborgen, zal er niettemin nog veel dienen te veranderen in het commerciële beleid van in dustrie en handel in deze sector. gedistilleerd De gedistilleerdmarkt in Nederland groeit gestaag, waardoor de interesse van de distribuerende handel voor de verkoop van gedistilleerd toeneemt. Met het oog op de aard van de produkten en tevens de maatschappelijke consequenties die nieuwe regelingen op het gebied van de distributie van sterke drank met zich mede zouden brengen, heeft de overheid de Sociaal Economi sche Raad om advies gevraagd inzake de eventuele inschakeling van nieuwe handelskanalen voor deze produkten. Gezien de niet eensluidende meningen in het rapport, dat in juni 1974 door de SER werd uitgebracht, is het moeilijk te voorspellen welk beleid de minister zal gaan voeren met betrekking tot het onder havige probleem. De ontwikkeling van de binnenlandse gedistilleerdverkopen van het concern was bijzonder bevredigend. Vooral door de voortgezette groei van de merken Bokma, Coebergh en Hoppe kon ons marktaandeel wederom worden vergroot. Het margeniveau voor industrie en handel werd - binnen het raam van de Prijzenbeschikking in overleg met de overheid - redelijk gehandhaafd. De markt voor buitenlands gedistilleerd - voornamelijk whisky en cognac - wordt gekenmerkt door scherpe prijsconcurrentie. Het gunstige verloop van de verkopen van 'Jagermeister', voor welk merk wij in Nederland de licentie hebben, heeft belangrijk bijgedragen tot de winstgroei in dit deel van onze activiteiten. Veel aandacht werd besteed aan de ontwikkeling van nieuwe en de kwaliteits verbetering van onze bestaande gedistilleerd produkten. Ons vertrouwen in de toekomstige mogelijkheden op de Nederlandse markt, alsmede de bereikte re sultaten sinds ons concern de gedistilleerd markt is gaan bewerken, versterken onze bereidheid in deze sector te blijven investeren. wijn De wijnactiviteiten van onze onderneming zijn verder uitgebouwd via de ver kooporganisatie Wijnhandel M. Reuchlin Zn. B.V. te Rotterdam. Door deze dochtermaatschappij werden goede resultaten bereikt. Van Olffen B.V. te Hattem heeft door de aanhoudende prijsconcurrentie op de levensmiddelenmarkt wederom een moeilijk jaar achter de rug. Alhoewel de resultaten beter zijn dan oorspronkelijk werd verwacht, kan nog niet worden gesteld dat het bedrijf zich van de gang van zaken, die zich in 1973 vooral op de Nederlandse sherrymarkt voordeed, heeft hersteld. Niettemin zijn goede resultaten bereikt met nieuw ontwikkelde produkten. Vooral de verkoop van het wijnmerk 'Bistro', dat in 1973 werd geïntroduceerd, verloopt veelbelovend. Vermeldenswaard is dat het Nederlands Verpakkings Centrum aan Van Olffen een 'Gouden Noot' toekende voor de Bistro verpakking. distributie Ter bescherming van onze eigen belangen op de horecamarkt en de zogenaamde 'bij het werk-markt' (bedrijfscantines en dergelijke) hebben wij in het afgelopen jaar onze deelnemingen in drankengroothandels wederom uitgebreid. Waar mogelijk proberen wij door combinatie tot grotere bedrijfseenheden te 18

Jaarverslagen | 1973 | | pagina 20