stijging per eenheid produkt mag worden doorberekend, is niet voldoende zo lang de andere 50% niet uit hogere produktiviteit kan worden opgevangen. Ongunstig werkt in dit verband in het bijzonder de omstandigheid dat hogere afschrijvingen en rentekosten niet mogen worden doorberekend. De horecasector werd in het begin van het verslagjaar geconfronteerd met de autoloze zondagen. Daardoor werden vooral die bedrijven getroffen die overwe gend op weekend-toerisme per auto zijn aangewezen. De slechte zomer heeft in het bijzonder een negatieve invloed gehad op de ver kopen van de seizoenbedrijven speciaal in de recreatiegebieden. Ons marktaandeel in de horecasector wisten wij enigermate te verbeteren. De thuisverbruikmarkt kenmerkte zich door een steeds heviger prijsconcurrentie, onder meer door de sterke ontwikkeling van nieuwe distributievormen. Hierdoor staan de bruto winstmarges in Nederland onder druk. Ter bescherming van de marges van de tussenhandel hebben wij gedurende het verslagjaar de verticale prijsbinding van het merk Heineken gehandhaafd. Wij slaagden erin ons aandeel op deze markt vrijwel te behouden. In het algemeen komt de concurrentie op de Nederlandse biermarkt niet alleen tot uiting in prijsaanbiedingen, maar ook in de wijze van bewerking van verkoop punten in de horecasector. Wij streven ernaar, naast een volledig produktenpakket, een optimale service te verlenen. In de horecasector wordt dit onder meer gerealiseerd door de diensten van onze technische afdelingen, het bouwbureau en de juridische af deling. Gedurende het verslagjaar werd overgegaan tot de instelling van een klanten servicebureau, dat ten doel heeft onze afnemers snel de weg te wijzen in onze groeiende organisatie. De montage van de installaties in de nieuwe brouwerij te Zoeterwoude nadert haar voltooiing. In de eerste helft van 1974 werd een begin gemaakt met het bottelen van bier, dat van onze andere vestigingen werd aangevoerd. Het brouwen van bier nam een aanvang in de tweede helft van dit jaar. Verwacht mag worden dat kort na de jaarwisseling alle afdelingen volgens plan functioneren. De installatie tot zuivering van het afvalwater, die in het afgelopen boekjaar in gebruik werd genomen, werkt tot volle tevredenheid. Immers, aan de zeer hoge eis van een reiniging van 99%, die in overleg met het Hoogheemraadschap van Rijnland werd gesteld, wordt voldaan. In 's-Hertogenbosch werd de vergistings- en lagercapaciteit uitgebreid. Op 20 juni 1974 werd de eerste paal geslagen voor een nieuw kantoor. In onze vestiging te Rotterdam werden de produktiewerkzaamheden geleidelijk beëindigd. Het kantoor aldaar zal in zijn huidige bestemming gehandhaafd blijven. frisdranken De Nederlandse frisdrankenmarkt heeft eveneens te lijden gehad van de slechte weersomstandigheden gedurende een groot deel van de zomer. Verwacht werd dat de binnenlandse consumptie met zeker 10% zou toenemen. De consumptie in de zomermaanden bleef echter ver beneden het niveau van de overeenkom stige periode van het vorige jaar, waardoor de totale verkopen in het verslagjaar slechts met 5% groeiden in vergelijking met het jaar daarvoor. In vrijwel alle produktsegmenten van de markt hebben wij ons marktaandeel kunnen vergroten. Een terugval werd geconstateerd van de afzet in de deelmarkt vruchtenlimonades. 16

Jaarverslagen | 1973 | | pagina 18