EUROPA De Europese Commissie heeft nieuwe initiatieven genomen om te komen tot een harmonisatie van de warenwetgeving voor bier. Het stemt tot voldoening, dat zij zich - meer dan vroeger het geval was - hierbij pragmatisch opstelt, rekening houdend met de nogal teleurstellende ervaringen in het verleden. Des ondanks menen wij, dat het nog geruime tijd zal duren alvorens van reële vorde ringen op deze weg kan worden gesproken. Op het gebied van frisdranken worden eveneens maatregelen tot harmonisatie van de wetgeving voorbereid. Het valt te betreuren dat de Benelux-voorstellen en het ontwerp voor een richtlijn van de Europese Gemeenschappen onderling verschillen vertonen. Wij vragen ons af of de invoering van de Benelux-bepa- lingen opportuun is, wanneer deze na een jaar reeds worden gevolgd door een Europese harmonisatie. Hoewel de Benelux-warenwetgeving voor bier in 1974 tot stand had moeten komen, heeft tot nu toe een aanpassing van de Nederlandse wetgeving nog niet plaatsgevonden. Beide regelingen bestaan thans naast elkaar, hetgeen zowel voor de consument als voor de producent een onbevredigende situatie vormt. Gelijkschakeling van de accijnzen in het kader van de Benelux is nog niet ge realiseerd. Hoewel wij de wenselijkheid van de opheffing van grenscontroles volledig onderschrijven, willen wij in dit verband nadrukkelijk wijzen op de noodzaak om bij lagere accijnzen in partnerlanden, door een compensatoire heffing een ongelijke concurrentiepositie op een en dezelfde markt te voor komen. In Europa beschikken wij, direct en indirect, over een aantal goede merken, pro- duktie-eenheden en distributiemogelijkheden. In het algemeen kan worden gezegd dat de markten in dit gebied onderling aanzienlijk verschillen. Terwijl bijvoorbeeld enerzijds België, Duitsland, Zwit serland en Scandinavië een vrij stabiele bierconsumptie hebben, zijn de meeste Zuid-Europese landen duidelijk groeimarkten. De verkoop van het onder ons toezicht gebrouwen bier in Europa steeg ten op zichte van vorig jaar belangrijk. nederland De groei van de totale bierconsumptie in Nederland bleef in het verslagjaar achter bij die in voorgaande jaren. De slechte weersomstandigheden hebben bier hierbij onder andere een rol gespeeld. Het totale bierverbruik nam toe met 5,5% tot 10.267.000 hl. Het verbruik per hoofd van de bevolking steeg van 72,3 liter in 1972/1973 tot 75,9 liter in 1973/1974. De toename van de bierverkopen van het concern op de Nederlandse markt verliep nagenoeg parallel aan de landelijke stijging. De elkaar opvolgende prijzenbeschikkingen hebben volledige aanpassing van de consumentenprijzen in de bedrijfstak belemmerd. De bepaling, die sinds 1 juli 1974 van kracht is dat 50% van de loonkosten- 15 1 o in milioenen hectoliters 69/70 70/71 71/72 72/73 73/74 Verkopen bier Europa

Jaarverslagen | 1973 | | pagina 17