Voorts werd buiten Europa een minderheidsbelang verworven in een brouwerij in Trinidad. In Ecuador zal, na goedkeuring door de overheid, een begin worden gemaakt met het loonbrouwen van Heineken bier, waarmede een interessante, nieuwe markt wordt betreden. Voor een meer gedetailleerde beschrijving van de vele uitbreidingen, welke in het verslagjaar tot stand kwamen, verwijzen wij naar de behandeling van de gang van zaken in de diverse werelddelen. In alle landen waar Heineken betrokken is bij de bouw of de uitbreiding van brouwerijen wordt, zoals steeds, gebruik gemaakt van de diensten en de gespe cialiseerde kennis van de groep Centrale Engineering. Dit geldt uiteraard ook voor de belangrijke nieuwbouw in Zoeterwoude. Voorts wordt onder andere assistentie verleend bij de bouw van twee brouwerijen in Portugal. De werkzaamheden van het Technologisch Centrum richten zich bij voortduring op intensief speur- en ontwikkelingswerk ten behoeve van onze produktie- methoden. Dit resulteerde onder meer in de ontwikkeling van mogelijkheden, waarbij met relatief geringe investeringen capaciteitsuitbreidingen en nog betere methoden van procesbeheersing tot stand kunnen worden gebracht. Een andere taak van deze groep is de kwaliteitsbewaking van alle onder onze verantwoordelijkheid geproduceerde dranken. Het toenemende belang van frisdranken, gedistilleerd en wijn brengt met zich mede dat ook op deze gebieden meer specialisten worden opgeleid. Zij zijn veelal werkzaam op het terrein van produktontwikkeling. Het afgelopen jaar werd een aantal nieuwe produkten op de markt geïntroduceerd, waaronder Jonge Vodka. Een zeer actueel werkgebied ligt op het terrein van het verpakkingsonderzoek. Wij besteden hieraan de grootste aandacht. In verband met de spreiding van het aandelenbezit en ter verkrijging van een betere verhandelbaarheid werden in maart 1974 de aandelen Heineken N.V. ter beurze van Brussel en Antwerpen geïntroduceerd. Voorts worden sedert mei 1974 de aandelen van het concern in de vorm van 'American Depositary Receipts' verhandeld op de 'over the counter market' in New York. 11

Jaarverslagen | 1973 | | pagina 13