VERSLAG VAN DE RAAD VAN BESTUUR AAN AANDEELHOUDERS Hierbij bieden wij U het jaarverslag van het concern met de bijbehorende jaarstukken over het boekjaar 1970/1971 aan. Het overlijden van Dr H. P. Heineken op 3 mei 1971 heeft ons diep getroffen. De Raad van Bestuur sluit zich dan ook gaarne aan bij de woorden van grote waardering, welke de Raad van Commissarissen in zijn prae-advies heeft uitgesproken en prijst zich gelukkig naar het voorbeeld van Dr H. P. Heineken voort te kunnen bouwen op het hechte fundament dat hij heeft gelegd voor de verdere groei van de onderneming. Met de Raad van Commissarissen betreurt de Raad van Bestuur het heengaan van de heer W. J. R. Dreesmann. In de korte tijd dat hij als commissaris aan de vennoot schap was verbonden, heeft de Raad van Bestuur in velerlei opzicht kunnen profiteren van zijn deskundige adviezen. De Raad van Bestuur wil ook op deze plaats zijn grote erkentelijkheid uitspreken jegens Jhr O. A. E. E. L. Wittert van Hoogland voor al hetgeen hij heeft bijgedragen tot een succesvolle ontplooiing van het concern gedurende de periode dat hij deel uitmaakte van de topleiding, eerst als lid, later als voorzitter van de Raad van Bestuur. algemeen Wij kunnen terugzien op een gunstig jaar. Toch ziet Heineken, evenals het gehele Nederlandse bedrijfsleven, zich geplaatst voor een voortdurend toenemend aantal problemen. Immers, kon een onderneming zich voorheen min of meer onafhankelijk van haar omgeving bepalen tot het op lossen van haar eigen problematiek, thans oefenen de ontwikkelingen op economisch en sociaal/maatschappelijk gebied zowel op nationaal als op internationaal niveau een diepgaande invloed uit op alle sectoren van het bedrijfsbeleid. Ten aanzien van de bieraccijns betreuren wij dat ook in het afgelopen jaar de voor genomen harmonisatie in Benelux-verband niet tot stand is gekomen. Zoals bekend werd al in 1950 besloten om het tarief voor de Benelux-accijns te stellen op het Belgisch/Luxemburgse tarief, dat aanzienlijk lager was dan de toenmalige Neder landse accijns. Inmiddels is de Nederlandse accijns verhoogd, terwijl een toenadering in Benelux-verband werd gevonden in het optrekken van het Belgische accijns-tarief in de richting van het Nederlandse niveau! De instelling van een accijns op frisdranken zal, naar wij vrezen, niet nalaten haar ongunstige invloed op de gang van zaken in deze branche te doen gelden. De ontwikkeling van de Europese integratie, waarover wij in ons vorige verslag schreven, heeft zich ook in het afgelopen jaar voortgezet. Het belangrijkste feit is uiteraard het accoord, dat bereikt is over de toetreding van Engeland, Denemarken, Noorwegen en Ierland tot de Europese Gemeenschappen. In haar algemeenheid juichen wij de uitbreiding van de gemeenschappelijke markt zeker toe; binnen de brouwerij wereld zal zij echter stellig een nog grotere slagvaardigheid op het concurrentieterrein eisen. Verleden jaar maakten wij reeds melding van het feit dat de Europese Commissie 9

Jaarverslagen | 1970 | | pagina 19