Met de voorbereidingen tot stichting van een nieuwe brouwerij te Zoeterwoude werd verdere voortgang gemaakt. De Gemeenteraad van Zoeterwoude heeft het bestemmingsplan voor de betreffende terreinen vastgesteld conform de aanwijzing tot industrieterrein, zoals vermeld in het streekplan 'Rijnstreek-West'. Voorts heeft de Raad van Zoeterwoude besloten tot verkoop van ruim 50 ha. grond aan onze vennootschap. Enige andere terreinen werden door ons rechtstreeks ge kocht, terwijl van de Gemeente Leiden nog een belangrijk terrein moet worden ver worven. Met medewerking van de Gemeente Zoeterwoude worden voorbereidingen ge troffen ten aanzien van goede aan- en afvoerwegen voor het nieuwe terrein. Inzake het afvalwater van de brouwerij zijn de besprekingen met het Hoogheem raadschap van Rijnland nog niet afgesloten. Gezien de samenstelling van dit water behoeft de verwerking daarvan technisch geen problemen op te leveren, doch over de juridische en financiële aspecten van deze zaak zijn wij nog in afwachting van een standpuntbepaling door het genoemd Hoogheemraadschap, waarna hopelijk spoedig een bevredigende regeling zal kunnen worden getroffen. De verwachting, uitgesproken in het vorige verslag, dat door integratie Heineken/ Amstel de efficiency belangrijk zou worden bevorderd op het gebied van inkoop, engineering en research is bewaarheid. Desalniettemin vertonen de kosten van het Technologisch Centrum en de Centrale Engineering jaarlijks een stijging, enerzijds tengevolge van de trend van het salarisniveau en anderzijds door het feit dat onze brouwerijen in Nederland alsmede de T 40 geaffilieerde buitenlandse bedrijven een steeds groter beroep doen op deze technische adviezen. Te verwachten is dat door de voortschrijdende specialisatie de behoefte aan dit dienstenpakket nog verder zal toenemen. Voor de verkoop van know-how naar het buitenland geldt, evenals voor het expor teren van het gerede produkt, dat men moet kunnen concurreren op de internatio nale markt. Ook ten aanzien van dit aspect van onze activiteiten vervullen de ont wikkelingen die in Nederland plaatsvinden op het gebied van de lonen en salarissen ons met zorg. divisie Export internationaal De vóór de fusie bestaande separate exportorganisaties voor de merken Heineken en Amstel zijn thans onder eenhoofdige leiding volledig geïntegreerd. De export van onze beide merken heeft wederom op bevredigende wijze tot de totale omzetstijging bijgedragen. De gecombineerde omzet nam toe met ruim 6% tot 1.184.000 hl, zulks ondanks het feit dat in de verslagperiode in de belangrijke markt Engeland werd overgegaan op lokale produktie. In verband met de voortdurende stijging van de produktiekosten, alsmede van 11

Jaarverslagen | 1969 | | pagina 23