Ook de Commissie van de Europese Gemeenschap heeft enkele voorstellen ge daan omtrent de harmonisatie van de bieraccijns. Deze voorstellen betreffen de wijze van heffing van de accijns en de invoering van een minimum en maximum accijns tarief binnen de Gemeenschap. Wij staan open voor de betreffende voorstellen van de Europese Commissie, doch wij achten het een absolute noodzaak dat, gelijktijdig met de systemen, ook de tarieven worden geharmoniseerd. De huidi ge situatie, waarbij de Nederlandse accijnsdruk de hoogste in de EEG is, dient zo spoedig mogelijk te worden beëindigd. Zij is in strijd met de opzet van een ge meenschappelijke markt, welke is gericht op het tot stand brengen van gelijke concurrentievoorwaarden. Voorts is aan de Raad van Ministers van de Gemeenschap een ontwerp-richtlijn voorgelegd, waarin voorschriften voor de produktie, de verpakking en de presen tatie van bier zijn opgenomen. Wij juichen het toe, dat een harmonisatie plaats vindt van de thans zeer uiteenlopende wetgevingen op dit gebied. Wij willen echter met nadruk waarschuwen tegen de invoering van warenwettelijke bepa lingen, die, naar onze mening, niet vereist zijn uit een oogpunt van de belangen van de consument, doch wel een belemmering vormen voor de technologische ontwikkeling. Tenslotte signaleren wij de onderhandelingen over de toetreding van Groot- Brittannië, Ierland, Denemarken en Noorwegen tot de Gemeenschap met de daaruit voortvloeiende verscherping van de concurrentie. Wij wijzen in dit ver band op de noodzaak van doeltreffende overgangsregelingen, in het bijzonder ten aanzien van het landbouwbeleid. Immers, zo lang in een vergrote Gemeenschap nog niet één prijsniveau voor landbouwprodukten tot stand is gekomen, kunnen de brouwerijen in de nieuwe partnerlanden hun grondstoffen tegen lagere prijzen betrekken dan thans binnen de EEG het geval is. Bij een vrij handelsverkeer tussen deze landen en de huidige zes dienen deze verschillen te worden gecompenseerd. personkel De gelijkschakeling van de arbeidsvoorwaarden zoals deze bij Heineken en Amstel bestonden werd grotendeels per i januari 1970 tot stand gebracht. In het kader van de veelvuldige en vruchtbare contacten zijn de ondernemingsraden nauw betrokken geweest bij de ontwikkeling tot deze harmonisatie. Bij Vrumona N.V. werd in de loop van het boekjaar een aantal arbeidsvoorwaarden aangepast aan die, geldende voor het personeel werkzaam in onze brouwerijen. Medio 1970 werd de eerste ondernemingsraad bij Vrumona geïnstalleerd. Eind november 1969 werden aan de vertegenwoordigers van de vakorganisaties en de ondernemingsraden mededelingen gedaan over het feit, dat de brouwerij te Rotterdam niet zou worden gemoderniseerd doch zou worden verplaatst naar Zoe- terwoude en dat in de vestiging te Helmond op 1 oktober 1970 de produktie van Amstel bier zou worden gestaakt. Het personeel werd in speciaal daartoe belegde bijeenkomsten ingelicht. In overleg met de vakorganisaties is een aantal regelingen 8

Jaarverslagen | 1969 | | pagina 20