binnenlandse markt Op de binnenlandse markt nam onze omzet toe met ongeveer i o% tot bij na 2.200.000 hectoliter. De concurrentie in de markt voor flessebier neemt nog steeds in hevigheid toe. Het is verheugend dat, niettegenstaande de ontwikkeling van de zogenaamde eigen merken en goedkopere bieren, het aandeel van ons merkartikel in de totale biermarkt wederom is gestegen. In het verslagjaar werd, naast de bestaande verpakkingen, een nieuw flestype geïn troduceerd, de 'Eurofles' van 50 cl. Dit standaardmodel is ontworpen door de ge zamenlijke brouwerijen in de Europese Economische Gemeenschap. Deze nieuwe fles, evenals de plastic krat die daarvoor door ons werd ontworpen, vonden bij de handel en de consument een uitstekend onthaal. Alhoewel wij in het algemeen verdere standaardisatie van de inhoudsmaten van bierflessen in Europees verband gaarne positief zouden willen benaderen, lijkt zulks in Nederland slechts economisch verantwoord indien de Nederlandse brouwe rijen compensatie ontvangen voor de zeer grote bedragen, welke zij gedurende vele jaren in het traditionele flessen- en kistenpark hebben geïnvesteerd. De ondernemingen op het gebied van de fabricage van gedistilleerd, waarin wij deelnemen, hebben redelijke resultaten opgeleverd. In de horecasector neemt het aantal bedrijven, dat zich aanpast aan de veranderende levensgewoonten van de consument, voortdurend toe. Niettemin blijft de gang van zaken in de horecawereld een bron van zorg. De steeds stijgende personeelskosten beïnvloeden de gang van zaken in de horecabedrijven in nadelige zin. De invoering van de B.T.W. per 1 januari 1969 zal een onvermijdelijke stijging van de prijzen in de café's en restaurants met zich brengen. export De export ontwikkelde zich zeer gunstig. De toename beliep 17,7% van 651.000 tot 766.000 hectoliter. Vele afzetgebieden en vooral de Verenigde Staten van Noord-Amerika droegen aan de stijging bij. In de tien jaar, dat de E.E.G. bestaat, is onze omzet in de partnerlanden met meer dan 400% toegenomen. Het aandeel van Heineken in de Nederlandse bierexport bedroeg over het afgelopen boekjaar 63%. 11

Jaarverslagen | 1967 | | pagina 13