's-Hertogenbosch en Rotterdam, - bestemd zowel voor het binnenland als voor de export - bedroeg ruim 2.650.000 hectoliter, hetgeen 280.000 hectoliter ofwel 12% meer is dan in het vorige boekjaar. De in de laatste decennia geregeld stijgende consumptie van bier vormt een be langrijk element in de ontwikkeling van de Nederlandse brouwindustrie. Het is vooral dank zij deze toenemende omzet dat de kostenstijgingen, waaronder de ieder jaar opnieuw plaatsvindende verhogingen van salarissen en lonen, kunnen worden opgevangen. Rekening dient evenwel te worden gehouden met een te verwachten minder progressieve stijging van het bierverbruik per hoofd van de bevolking. Als gevolg hiervan zal op de Nederlandse markt een scherpere concurrentie ontstaan. Opvoering van de produktiviteit, gepaard aan een voorzichtig loonbeleid, is nu meer dan ooit een eerste vereiste. Bovendien valt hierbij te signaleren dat, naarmate de totstandkoming van de E.E.G. vordert, groeiende inspanningen en offers nodig zullen zijn, enerzijds om de actievere concurrentie op de Nederlandse markt van de brouwindustrie, gevestigd in de partnerlanden, het hoofd te bieden, anderzijds om een groter aandeel van de biermarkt in deze partnerlanden te veroveren. Het valt te betreuren dat op een tijdstip, waarop de Nederlandse brouwindustrie zich geconfronteerd ziet met de noodzaak tot grote krachtsinspanning in binnen- en buitenland, de overheid heeft gemeend enkele artikelen, waaronder het produkt bier, andermaal te moeten belasten door de omzetbelasting met 40 opcenten te ver hogen van 10% tot 14%. Hierdoor wordt het Nederlandse bier, dat in de E.E.G. toch reeds het zwaarst is belast, nog zwaarder getroffen. Wij achten het vermeldenswaard dat door onze j ongste dochtervennootschap, Heineken Reken Centrum N.V., naast het werk voor het eigen concern, ook een aantal computerdiensten voor ondernemingen buiten Heineken werd verricht. Ten behoeve van een snellere informatie zal de computer in het nieuwe boekjaar met eigen telefoonlijnen direct worden verbonden met onze vestigingen en enige andere bedrijven. Daarmede behoort Heineken tot de eerste ondernemingen in Nederland, die datatransmissie in de praktijk toepassen. De bemanning van de nieuwe computer, belast met werkzaamheden van een zeer specialistisch karakter, kon binnen onze eigen organisatie worden opgeleid. personeel Ook dit jaar vond binnen het kader van de loononderhandelingen met de vakbonden een loonsverhoging plaats voor het personeel op uurloon. Overeenkomstig het beleid van de regering vond deze verhoging plaats in twee etappes nl. 1 januari en 1 juli 1967. In de pensioenregeling van de Stichting Heineken's Pensioenfonds is een verbe tering aangebracht door de ploegentoeslag voor een groot deel in de pensioen grondslag op te nemen. 10

Jaarverslagen | 1966 | | pagina 12