In het algemeen voeren vele bedrijven in de horecabranche nog steeds een moeilijke bestaansstrijd. In het bijzonder de sterk verhoogde personeelskosten in deze arbeids intensieve bedrijfstak, ingesteld op dienstverlening - vooral op dagen en uren, waarop werknemers in andere sectoren vrij zijn - alsmede de prijsstijging van be langrijke grondstoffen, oefenen een nadelige invloed uit op de uitkomsten van de horeca-exploitaties In de levensmiddelengroot- en kleinhandel was de ontwikkeling van de omzet in absolute zin, alsook die van ons marktaandeel, bevredigend. Wij constateerden een toenemende belangstelling voor de verkoop van ons flessenbier. Wij blijven het als een belangrijke taak zien zowel de groot- als de kleinhandel met daadwerkelijke steun en deskundige adviezen behulpzaam te zijn bij de bevordering van de verkoop van ons merkartikel in de sterk expansieve markt van het huis- verbruik van bier. De ondernemingen op het gebied van de fabricage van gedistilleerd en van niet- alcoholhoudende dranken, waarin wij in het binnenland deelnemen, werkten met succes. Wij denken hierbij aan de merken Hoppe en Hulstkamp en voorts aan Si-Si, Pepsi-Cola, Seven-Up en B3 Fruitsappen. export De exportomzet steeg met 8,5 tot ruim een half miljoen hectoliter. Ons procentuele aandeel in de totale export van de gezamenlijke Nederlandse brouwindustrie steeg eveneens. De Verenigde Staten van Noord-Amerika zijn ons belangrijkste exportgebied. Ook in Europa nam onze omzet aanzienlijk toe. Hierbij valt in het bijzonder de gun stige ontwikkeling van de export naar Zweden en Frankrijk te vermelden. Onderstaande statistiek toont aan hoe de marktverdeling van de omzet zich de laatste jaren ontwikkelde. 1964/ 196 5 1963/1964 1962/1963 1961/196; U.S.A. 26,6% 26,8% 26,6% 24.4% E.E.G. 18,9 17,8 D>9 12,9 Afrika 16,0 24,0 25,0 25D Overige gebieden V» co V-/» 3M 32>5 36,8 IOO,-% 100,-% 100,-% 100,-% personeel De voortgaande modernisering van onze bedrijven vraagt een toenemende speciali satie van de werknemers en stelt steeds zwaardere eisen aan de opleiding en vorming. Hieraan is op verschillend terrein het afgelopen jaar de nodige aandacht besteed. In de afdeling Technische Opleidingen werd wederom een aantal toekomstige bedrijfsleiders, afdelingschefs en werktuigkundigen opgeleid voor functies in onze Nederlandse en geassocieerde buitenlandse bedrijven. Bovendien werd aan employés 14

Jaarverslagen | 1964 | | pagina 18