de wensen van het gemeentebestuur van Amsterdam met betrekking tot de ver betering van het esthetisch aanzicht van het stadsdeel waar de brouwerij is gevestigd. nederlandsemarkt Op de binnenlandse markt nam onze omzet toe met 19% tot bijna 1% millioen hectoliter. Het is verheugend hierbij te kunnen constateren dat ons marktpercentage blijft stijgen. Hoewel de hogere verkopen zich in de huisverbruiksector het sterkst manifesteerden, is ook de omzet in de horecasector op bevredigende wijze toegenomen. Dit afzet gebied is voor ons van overwegend belang en zulks zal ook zeker in de toekomst het geval blijven. In dit verband willen wij niet verhelen dat wij met een zekere bezorgdheid de ont- wikkeling van de rentabiliteit in de horecabranche gadeslaan. Immers de onder nemingen in deze bedrijfstak zien zich veelal geplaatst voor kostenstijgingen, die slechts ten dele door hogere baten kunnen worden gecompenseerd. Economisch-statistische onderzoekingen hebben uitgewezen dat verbetering in deze situatie kan worden tot stand gebracht door omzetvergroting, welke kan worden verkregen door verhoging van de aantrekkelijkheid van het bedrijf en door op voering van de efficiency en rationalisatie in het exploitatiebeheer onder meer door middel van maximale toepassing van kosten- en arbeidsbesparende maatregelen. Wij zien het als een van onze belangrijke taken de horeca-exploitant op deze ter reinen met raad en daad en, indien noodzakelijk, ook met financiering behulpzaam te zijn. Naar onze mening zullen de horecabedrijven op deze wijze hun vooraanstaande functie in het maatschappelijk verkeer en wel zeer in het bijzonder bij de ontwikke ling van recreatie en toerisme kunnen behouden. Wij hechten hieraan grote waarde, niet alleen ten behoeve van onze eigen afzet, doch ook omdat onze nationale eco nomie zal zijn gebaat met een deviezenbron, gevormd door een horecabranche, welke aan hoge, ook internationale, het vreemdelingenverkeer bevorderende maat staven voldoet. Het stemt tot voldoening, dat het doorvoeren van maatregelen zoals vorenbedoeld bij exploitaties, welke zijn ondergebracht in Heineken's Exploitatie Maatschappij 'De Hooiberg' N.V. tot gevolg heeft gehad, dat de resultaten van deze bedrijven in het afgelopen boekjaar tot tevredenheid aanleiding gaven. Het verheugt ons dat de nieuwe Drank- en Horecawet inmiddels kracht van wet heeft verkregen. Onze belangen in de industrie van gedistilleerd en van niet-alcoholhoudende dranken gaven een bevredigend rendement. In de gedistilleerd sector zijn wij geïnteresseerd bij de merken Hoppe en Hulstkamp, in die van de frisdranken door onze deel neming in N.V. Vrumona bij de merken Si-Si, Pepsi-Cola, Seven-up, B3 Fruit sappen en enkele andere merken. 14

Jaarverslagen | 1963 | | pagina 18