ZUID- EN MIDDEN AMERIKA De ontwikkelingen op de biermarkt in Venezuela hebben ons in het afgelopen boekjaar tot de positieve overtuiging geleid, dat er geen uitzicht bestond op een einde van de hevige prijzenoorlog tussen de beide grote brouwerijgroepen daar te lande, welke de oorzaak was van de verliezen welke de C.A. Cerveceria Heineken de Venezuela de laatste jaren leed. Aangezien dan ook geen verbetering in de resultaten van deze participatie kon worden verwacht, werden onderhandelingen aangeknoopt met potentiële gegadigden voor over name van de brouwerij. Deze onderhandelingen resulteerden in de verkoop van de industriële activa, debiteurensaldi en voorraden aan de grote Venezolaanse brouwerij C.A. Cervecera Nacional. De overige activa, voornamelijk terreinen, werden onderge bracht in een afzonderlijke grondmaatschappij, de Inmobiliaria 'La Criolla' C.A., van welke vennootschap Heineken de Venezuela alle aandelen verwierf. Op 30 september 1963 vond de slotvergadering van aandeelhouders van Heineken de Venezuela plaats, waarbij de vennootschap werd geliquideerd en de liquidatie-uitkering als volgt werd bepaald Tegen 3 aandelen Heineken de Venezuela van nominaal Bs. 100 worden uitgekeerd 3 aandelen 'La Criolla' van nominaal Bs. 12 plus één 6%-obligatie van nominaal Bs. 50 Cervecera Nacional plus Bs. 3 in contanten. Van de obligaties Cervecera Nacional is 5o0,, na 2 jaar en het restant na 4 jaar aflosbaar. Wij troffen een regeling met de C.A. Cervecera Nacional, op grond waarvan deze brou werij Heineken bier in licentie gaat vervaardigen, uiteraard uitsluitend voor de Venezo laanse markt. De omzetten en resultaten van de Brasserie Lorraine S.A. te Fort de France, Martinique, waarin het concern in het vorige boekjaar een belang verwierf, ontwikkelen zich gun stig. Capaciteitsuitbreiding van deze brouwerij wordt voorbereid. Omtrent de resultaten van N.V. 'Cobra', van welke vennootschap ruim 75% van het geplaatste kapitaal in het bezit is van Uw concern, verwijzen wij naar het jaarverslag, dat gelijktijdig met dit verslag verschijnt. Resultaten Voor de op pagina 36 gepubliceerde geconsolideerde winst- en verliesrekening is dezelf de indeling aangehouden als in ons vorig jaarverslag. Uit een vergelijking van beide jaren blijkt, dat de netto concernwinst is gestegen van 7.294.000 over 1961/1962 tot f 7.903.000 over 1962/1963 Zoals reeds eerder in dit verslag werd gememoreerd is dit resultaat in hoofdzaak te danken aan twee factoren, te weten de omzetstijging in Nederland en het feit, dat wij door het verhogen van de efficiency erin zijn geslaagd de kosten binnen verantwoorde grenzen te houden. Wij merken hierbij evenwel op, dat gezien het zeer kapitaalintensieve karakter van de brouwerij-industrie, de gemaakte winst in verhouding tot het geïnvesteerde vermogen aan de lage kant is. De regelmatige stijging van de lonen en salarissen, welke zich heeft voorgedaan, brengt de wenselijkheid mede, te dien aanzien voorzieningen te treffen met betrekking tot ons Pensioenfonds. Daartoe is aan dit fonds een bedrag van 800.000 gedoteerd. De netto concernwinst over 1962/1963 valt uiteen in een toevoeging aan het eigen ver mogen van/2.863.000 en een dividend bij Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V. van 5.040.000. Aan de 'Algemene reserve' werd over het boekjaar 1962/1963 een bedrag van 2.850.000 toegevoegd. Het restant van de vermogenstoeneming ad 13.000 betreft een vermeerdering van het onverdeeld winstsaldo bij de geconsolideerde maatschappijen. 14

Jaarverslagen | 1962 | | pagina 16