Van de omzet van onze Nederlandse bedrijven wordt thans ruim 27% geëxporteerd. In het boekjaar 1952/1953 bereikte de export het hoogste percentage van de Heineken- omzet door 47% daarvan voor haar rekening te nemen, waarvan bijna de helft naar West-Afrika. In absolute hoeveelheden is de export sinds genoemd boekjaar toegenomen van 300.000 hl. tot 469.000 hl. De teruggang van de export in procenten van onze totale omzet is dus de consequentie van de belangrijke vermeerdering van de verkopen op de binnenlandse markt. Productie De omvangrijke uitbreidingen van ons productie-apparaat, die volgens een welover wogen plan gedurende de laatste jaren werden tot stand gebracht, hebben ons in staat gesteld, de gestegen verkopen op te vangen. Thans is zelfs een kleine capaciteitsreserve verkregen, die het voor korte tijd mogelijk maakt zonder investeringen aan een verdere toeneming van de vraag naar ons product te voldoen. De brouwerij te 's-Hertogenbosch heeft sedert de inbedrijfstelling in 1958 een reeks van uitbreidingen ondergaan, waarvan de laatste fase vrijwel is voltooid. De capaciteit van deze brouwerij is hiermede gebracht op het drievoudige van de oorspronkelijke omvang. Ons bedrijf in Den Bosch bezit thans veruit de grootste productie-eenheid van Nederland. ^0 In Amsterdam werd in een geheel nieuw gebouw de moderne apparatuur voor de fusten behandeling in gebruik genomen. De werkzaamheden voor de montage van twee bottel colonnes van grote capaciteit, eveneens in een speciaal daarvoor geconstrueerd gebouw, zijn in volle gang. Ten aanzien van een eventuele uitbreiding van de capaciteit van de brouwerij in Rotterdam is nog geen beslissing genomen .Wel is van de zijde van het Gemeentebestuur de principiële toezegging verkregen, dat t.z.t. voor de nodige sanerings- en uitbrei dingswerkzaamheden medewerking zal worden verleend. Personeel Ook in het afgelopen boekjaar kwam een loonsverhoging tot stand, die binnen de gren zen bleef, welke voor het jaar 1963 waren toegestaan. De invoering van het nieuwe beloningssysteem voor het personeel op uurloon is thans vrijwel geheel voltooid. De resultaten van dit systeem stemmen tot tevredenheid. Regelmatig vond overleg plaats met de ondernemingsraden in onze binnenlandse vesti gingen. Wij streven ernaar dit contact, waar mogelijk, te verstevigen. De reeds enige jaren bestaande premiespaarregeling, waaraan alle leden van ons perso- ^0. neel kunnen deelnemen, werd aan de nieuwe wettelijke bepalingen aangepast en officieel goedgekeurd. Wij hechten niet alleen groot belang aan de sociale voorzieningen voor hen, die thans in dienst van het concern werkzaam zijn, maar ook aan het verschaffen van een aanvaard baar inkomen voor hen, die deze dienst met pensioen verlaten. In het algemeen bedragen op dit ogenblik de pensioenrechten van onze ex-werknemers met inbegrip van de overheidsuitkeringen 70% van het laatst genoten loon of salaris, zulks na vervulling van de volledige diensttijd. De pensioenrechten zijn ondergebracht bij de Stichting Heineken's Pensioenfonds, waar zij door het in deze Stichting aan wezige vermogen, dat thans ongeveer 36.000.000 bedraagt, gedekt zijn. In het afgelopen boekjaar werd voortgegaan met het organiseren en houden van confe renties ten behoeve van leidinggevende functionarissen in de productiesector van onze binnen- en buitenlandse vestigingen alsmede voor hen, die in opleiding zijn voor lei dinggevende functies in deze en de commerciële sector. 12

Jaarverslagen | 1962 | | pagina 14