toegenomen kan slechts worden verklaard door de stijgende welvaart en de omstandig heid, dat het aantal consumenten, dat gaarne bier drinkt, nog steeds gestadig groeit. Met is meer dan waarschijnlijk, dat naast de ontwikkeling van het consumptief vermo gen de activiteiten van de Nederlandse brouwerijen op het gebied van verkoopbevorde ring, zowel collectief als individueel, een grote rol spelen. Aan de opmerkingen in ons vorige jaarverslag betreffende het bij de Tweede Kamer in gediende Ontwerp Drank- en Horecawet hebben wij niets toe te voegen. Wij hopen, dat de behandeling van het wetsontwerp zo tijdig zal plaatsvinden, dat het niet nodig zal zijn de tijdelijke voorzieningen per i mei 1964 nogmaals voor een jaar te verlengen. Het veelal ontbreken van horeca-bedrijven in de nieuwe woonwijken, in het Delta gebied en in de recreatie-oorden, vervult ons met zorg. Wij zijn van mening, dat dergelijke bedrijven juist daar in een behoefte zouden voor zien; helaas vormen de hoge stichtingskosten en de daarmede gepaard gaande risico's een overwegend bezwaar, niet alleen voor de particuliere ondernemer, maar ook voor het te zijnen dienste staande brouwerij kapitaal. Op het terrein van de gespecialiseerde drankenhandel - en wij denken hierbij aan ons agentencorps - breken meer moderne ideeën door. Parallel aan de bemoeienissen van de Algemene Nederlandse Bond van Bierhandelaren en Mineraalwaterfabrikanten (B.B.M.) streven wij ernaar door het geven van adviezen op bedrijfseconomisch en organisatorisch gebied en door het bevorderen van concentratie, waar zulks nuttig en mogelijk is, de efficiency van deze voor de brouwerij zo belangrijke schakel te verhogen. Ten aanzien van Heineken's Exploitatie Maatschappij 'De Hooiberg' N.V. kan worden vermeld, dat over het algemeen de resultaten van de onder deze dochtermaatschappij ressorterende bedrijven ongunstig zijn beïnvloed door de langdurige abnormale winter periode. Ook in het afgelopen boekjaar hebben wij enige eigen horeca-exploitaties be ëindigd en, gebruik makend van de vaak willige stemming op de markt van onroerend goed, enkele objecten afgestoten. Ons belang als bierleverancier is daarbij veilig gesteld. Een teruggang van ons exportdebiet van 3.6% moet worden geconstateerd. Evenals in 1961/1962 hebben nadelige factoren, waarop wij geen invloed konden uitoefenen, een rol gespeeld. Wij denken hierbij o.a. aan het verlies van ons belangrijk debiet in Nieuw- Guinea, debietverlies ten gevolge van verhoogde invoerrechten in Liberia, Suriname en recentelijk in de Nederlandse Antillen en de verliezen, veroorzaakt door de toenemende, respectievelijk gecreëerde capaciteit van de locale brouwindustrie in verschillende markten. Ten aanzien van Europa en de E.E.G. geldt, dat wij in 1962/1963 in vergelijking met de overeenkomstige periode van het vorige jaar de omzet konden vergroten met circa 30%. De hieronder opgenomen statistiek geeft eveneens een interessant beeld van de ver schuiving van bestemming van de export gedurende de laatste drie jaren, waaruit mede een betere spreiding van het exportpakket blijkt. Export Exportgebied Amerika Afrika Europa overige gebieden 1962/1963 42-1% 25.0 25.9 7-° 100.0% 1961/1962 41.0% 25.9 20.3 12.8 100.0% 1960/1961 34-2°o 43.6 1 2* 3 9.9 IOO.O% 11

Jaarverslagen | 1962 | | pagina 13