Wij verwachten, dat de overheid een open oog zal hebben voor de moeilijkheden welke voortvloeien uit de hierboven geschetste situatie en dat zij de noodzaak van een spoedige vermindering van de lasten, welke op onze bedrijfstak drukken, zal inzien. Deelnemingen De ondernemingen waarin Uw concern in het binnenland deelneemt en welke zich binnenland bewegen op het gebied van gedistilleerde en alcoholvrije drankenindustrie alsmede op dat van horeca- en aanverwante bedrijven, hebben zich over het algemeen tot tevreden heid ontwikkeld. Export Met betrekking tot de export kunnen wij terugzien op een goed jaar, waarbij de omzet opnieuw groter was dan in enig voorafgaand boekjaar. In het verslagjaar bedroeg het aandeel van de export, die thans meer dan 140 markten bestrijkt, 35% van de totale bieromzet van onze Nederlandse bedrijven. De export heeft wederom op verheugende wijze bijgedragen tot de resultaten van het concern. In dit verband zij vermeld, dat wij op het moment van de herwaardering van de Nederlandse munt op 6 maart 1961 het besluit namen de in eigen valuta uitgedrukte exportprijzen onveranderd te laten en die, welke in andere valuta waren uitgedrukt, overeenkomstig de herwaardering te verhogen. Het strekt tot voldoening, dat deze ingrijpende beslissing, die ons immers qua prijsstelling op de wereldmarkt in een moeilijke concurrentieverhouding bracht, geen omzetdaling tot gevolg heeft gehad. Hierdoor wordt duidelijk aangetoond, dat het merk Heineken een sterke positie op de internationale biermarkt inneemt. Overigens zij vermeld, dat door de herwaardering van de gulden een aanmerkelijk direct verlies werd geleden op uitstaande vorderingen in buitenlandse valuta. Ten aanzien van de afzetgebieden zij het volgende opgemerkt: Tegenslagen werden in het afgelopen boekjaar ondervonden door een zeer drastische verhoging (125%) van de invoerrechten in Ghana, sedert vele jaren voor Heineken een belangrijke markt en door een invoerverbod van bier in Iran. Situaties zoals hiervoor genoemd onderstrepen de noodzakelijkheid een goede afzet te bewerkstelligen in markten, waar naar alle waarschijnlijkheid dergelijke handelsbelemmerende maat regelen zijn uitgesloten. In dit kader hebben de activiteiten zich gunstig ontwikkeld. Ten aanzien van Engeland zij verwezen naar de reeds in de Nederlandse en buitenlandse pers bekend gemaakte overeenkomst tussen onze onderneming en het Engelse brou werijconcern Whitbread Co Ltd. Voorts werden in Frankrijk en Italië gedurende het verslagjaar eveneens nieuwe verkoop- en distributie-arrangementen getroffen. In Zweden nam de omzet belangrijk toe en Heineken bezet thans in dit land als import bier een leidende plaats. Een bijzondere vermelding verdient tenslotte de export naar de Verenigde Staten van Noord-Amerika. In het kalenderjaar i960 werd een belangrijke mijlpaal bereikt. Voor het eerst werden meer dan een millioen dozen ad 24 flessen in een enkel jaar in deze markt verkocht. Stemt het voorgaande derhalve in het algemeen tot tevredenheid, de ontwikkeling van de Europese integratie met de daaraan verbonden gevolgen zien wij niet zonder zorg tegemoet. Ten aanzien van de Nederlandse uitvoer van bier naar de E.E.G.-landen moet worden gewezen op een zeer felle concurrentie. Deze zal nog toenemen, wanneer binnen afzienbare tijd grote bierproducenten als Engeland, Denemarken en Ierland deel gaan uitmaken van de Europese Gemeenschap. Wat de export van Nederlands bier betreft, dient voorts de aandacht te worden *3

Jaarverslagen | 1960 | | pagina 15