N.V., met de oprichting waarvan een situatie, die in feite reeds geruime tijd bestond, juridisch is geconsolideerd, een concentratie van beleid ten aanzien van de horeca- exploitaties te hebben tot stand gebracht, die de beste waarborgen geeft voor zo gunstig mogelijke resultaten. Het exploiteren van horecabedrijven is voor het concern niet een doel op zichzelf. Wanneer wij ons bewegen op dit terrein, dat zijn eigen problematiek heeft en zijn eigen vakkennis vereist, zo geschiedt zulks hetzij uit historische of representatieve overwegingen, danwel omdat van andere zijde de investering te zwaar wordt geacht. Wij willen hierbij memoreren, dat de naam 'De Hooiberg' voor het concern een grote historische betekenis heeft. Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V. immers is voortgekomen uit de brouwerij 'De Hooiberg', een uit de 16e eeuw daterende in Amsterdam destijds zeer bekende brouwerij, gevestigd aan de Nieuwe Zijds Voorburg wal, ter plaatse waar naderhand het bekende restaurant en hotel 'Die Port van Cleve' is verrezen. In 1864 nam G.A. Heineken, de stichter van Uw maatschappij, 'De Hooi berg' over. Hij gaf de brouwerij zijn eigen naam en verplaatste het bedrijf naar het terrein aan de Stadhouderskade waar thans het Amsterdamse brouwerij-complex is gelegen. Gedurende het verslagjaar gevoerde onderhandelingen hebben geleid tot het totstand komen van een overeenkomst met Whitbread Co. Ltd., een van de belangrijkste brouwerij concerns in het Verenigd Koninkrijk. Wij zijn de overtuiging toegedaan, dat de internationale samenwerking waartoe werd besloten, een interessante ontwik keling van activiteiten inhoudt. Bouwen en brouwen De omzetontwikkeling in het verslagjaar, alsmede de vooruitzichten voor de toekomst maakten het noodzakelijk voort te gaan met het treffen van uitgebreide voorzieningen ter vergroting van het productie-apparaat. Deze voorzieningen zijn de laatste jaren voornamelijk genomen in het bedrijf te 's-Hertogenbosch, dat thans na ingebruik stelling in 1958 zijn derde uitbreiding heeft ondergaan. Door vervanging van bestaande gebouwen zal de capaciteit van de brouwerij te Amsterdam eveneens kunnen worden opgevoerd. De brouwerij te Rotterdam hebben wij niet in de uitbreidingsplannen kunnen betrekken in verband met het feit, dat on zekerheid bestaat over de wijze waarop de sanering van Crooswijk, het stadsgedeelte waar de brouwerij is gevestigd, zal worden uitgevoerd. Het behoeft geen betoog, dat bij de uitbreidingswerkzaamheden steeds de grootste aandacht wordt gegeven aan al datgene, wat nodig is voor het behoud van de kwaliteit van ons product. Het is immers juist dank zij deze hoge kwaliteit, dat de vraag naar ons bier zich in toenemende mate manifesteert. In dit kader passen de voortgezette onder zoekingen op het gebied van de verdergaande verbetering en rationalisering van het productieproces met de daarmede gepaard gaande vervanging en modernisering van het productie-apparaat. Waar mogelijk wordt overgegaan tot invoering van afstandsbediening. Verheugende resultaten werden bereikt met mechanisatie van het interne transport. Vermeldens waard is voorts, dat ons fustenpark, bestemd voor de van vatbierinstallaties voorziene verkooppunten, thans geheel van houten fust op metalen fust is omgeschakeld. Dit kostbare proces heeft ruim zes jaren in beslag genomen. Deze allereerst met het oog op het behoud van de kwaliteit van het bier en in het belang van de klant uitgevoerde ver vanging houdt een belangrijke verlaging van onderhoudskosten in. Ook de aan een ieder bekende houten biervaten in de legkelders zijn in de bedrijven thans alle vervangen door vaten van metaal. Onze bouw- en brouwtechnische activiteiten verricht ten behoeve van binnen- en buitenland zijn in het verslagjaar belangrijk toegenomen. Te dien aanzien zij vermeld, dat de gespecialiseerde afdelingen, die zich met deze werkzaamheden bezighouden, thans te maken hebben met 4 brouwerijen in het binnenland en 24 brouwerijen in het

Jaarverslagen | 1960 | | pagina 13