EXPORT Het volume van de export vertoonde wederom, zij het in mindere mate dan in het boekjaar 1958/ 1959, een stijging ten opzichte van het voorafgaande jaar. Het is verheugend daarbij te kunnen constateren dat het aandeel van onze vennootschap in de totale export van bier uit Nederland eveneens is gestegen. Met succes is voortgegaan de spreiding over de verschillende continenten te verbeteren. Op de voorafgaande goede berichten moeten wij evenwel de mededeling doen volgen dat ook bij de export de kosten, welke moeten worden gemaakt, een opwaartse lijn blijven volgen. De voornaamste oorzaak, die daartoe leidt, is ongetwijfeld de concurrentie van brouwe rijen, die eveneens exporteren, terwijl daarnaast het toenemende aantal locale brouwerijen in overzeese afzetgebieden zijn invloed doet gelden. DEELNEMINGEN BUITENLAND In Heineken Internationaal N.V. is het meerderheidsbelang in de holdingmaatschappij N.V. 'Cobra' ondergebracht. Dit aandelenpakket vormt het grootste deel van het actief van eerst genoemde vennootschap. Heineken Internationaal N.V. heeft naast dit indirecte belang bij brouwe rijen en aanverwante industrieën in het buitenland ook rechtstreekse participaties; in sommige gevallen in dezelfde vennootschappen als waarin N.V. 'Cobra' deelneemt. Hierbij dient voorts nog te worden vermeld dat Heineken's Brouwerijen Nederland N.V. van verschillende deelnemingen van Heineken Internationaal N.V. en van N.V. 'Cobra' de technische leiding heeft. Een en ander heeft ons ertoe gebracht, zulks ter bevordering van het inzicht van aandeelhouders, hieronder een overzicht te geven van de rechtstreekse en indirecte deelnemingen in het buitenland, zowel van Heineken Internationaal N.V. als van N.V. 'Cobra'. Omtrent de resultaten van N.V. 'Cobra' en van de vennootschappen, waarin zij deelneemt, ver wijzen wij naar het jaarverslag van deze vennootschap, hetwelk ongeveer gelijktijdig met dit jaar verslag verschijnt. MALAYAN BREWERIES LTD., SINGAPORE In deze vennootschap participeert zowel Heineken Internationaal N.V. als N.V. 'Cobra'. De omzetdaling, die gedurende het boekjaar 1958/1959 werd gesignaleerd, duurde aanvankelijk in 1959/1960 voort. Later in dit boekjaar trad echter herstel in. Over de dochterbrouwerijen der Malayan Breweries Ltd. wordt het navolgende medegedeeld. Archipelago Brewery Company 19 41) Ltd., Singapore Evenals zulks bij Malayan Breweries Ltd. het geval was, trad bij deze onderneming na een aan vankelijke omzetdaling naderhand een verbetering in. Leopard Brewery Ltd., Hastings (Nieuw Zeeland De omzet van de brouwerij ontwikkelt zich gunstig. South Pacific Brewery iJd., Port Moresby Australisch Nieuw Guinea De omzet van de brouwerij heeft nog niet de gewenste omvang bereikt. Malayan Breweries MalayaLtd., Kuala Lumpur Malakka) Deze nieuwe dochtermaatschappij van Malayan Breweries Ltd. vangt zeer binnenkort aan met de bouw van een brouwerij te Kuala Lumpur. 8

Jaarverslagen | 1959 | | pagina 12