Teneinde in de opstelling van onze balans de vermogenspositie verder te verduidelijken zijn de waardering en afschrijvingen op de rekening 'Huizen en gronden' op basis van de vervangingswaarde bepaald. Het surplus, dat is ontstaan door de gewijzigde manier van waardering, is toegevoegd aan 'Reserve herwaardering'. PRODUCTIE De tot ons concern behorende brouwerijen in Nederland, te weten die in Amsterdam, Rotterdam en 's-Hertogenbosch, alsmede de kleine brouwerij in Dordrecht, de N.V. 'De Sleutel', werkten gedurende 1959-1960 op volle capaciteit. Teneinde aan de toenemende vraag naar onze producten te kunnen blijven voldoen, werd gedurende het afgelopen boekjaar een aanvang gemaakt met een belangrijke uitbreiding van de brouwerij te Den Bosch. De werkzaamheden omvatten het bouwen van een tweede brouwhuis, het vergroten van de gist- en legkelder, uitbreidingen in machinekamer en ketelhuis en het installeren van een derde volledig automatische flessencolonne. In de brouwerijen te Amsterdam en te Rotterdam werd voortgegaan met vervanging van technische outillage, welke gepaard ging met ingrijpende maatregelen ten aanzien van verschillende der gebouwen. Het spreekt wel vanzelf, dat met het realiseren van deze projecten belangrijke bedragen aan investeringen zijn gemoeid. BINNENLANDSE MARKT Over onze omzet op de binnenlandse markt zijn wij niet ontevreden. Ondanks de in het algemeen weinig gunstige weersomstandigheden vertoonde het bierverbruik een stijging, welke voor de gehele Nederlandse brouwindustrie neerkwam op circa 5%. Dit percentage moet mede worden gezien in het licht van de huidige hoogconjunctuur. Wij kunnen constateren dat de rentabiliteit van ons bedrijf nauwelijks parallel loopt aan de gunstige trend in het bierverbruik. Ten aanzien van de toekomst dienen wij ons bovendien te realiseren, dat de gelijkschakeling in Nederland van het niveau der arbeidsvoorwaarden met dat der omringende landen zich op niet te lange termijn zal voltrekken. Dit zal medebrengen dat van de Nederlandse brouwerijen een nog grotere krachtsinspanning zal worden gevraagd om zo mogelijk binnen het kader van de bestaande verkoopprijzen deze lastenverzwaring op te vangen. Wij streven uiteraard naar een steeds verdere rationalisatie. Hiermede zijn reeds resultaten bereikt, hetgeen met investeringen gepaard ging. Wij zullen op deze weg moeten voortgaan, willen wij onze positie in Nederland en in de zich ontwikkelende gemeenschappelijke markt kunnen hand haven en indien mogelijk versterken. In dit verband merken wij op dat wij teleurgesteld zijn door het voorstel van de regering om de omzetbelasting op bier, welke tijdelijk was verhoogd tot 10%, een definitief karakter te geven. Toen in 1950 het verdrag met België tot stand kwam, dat onder meer de unificatie van de bier accijnzen regelde, is ons product, hangende de in werking treding van dit verdrag, geplaatst in het normale tarief van 5 omzetbelasting. Hoewel het verdrag nog steeds niet van kracht is geworden en dus de gelijkschakeling van de accijnzen, die voor Nederland een verlaging hiervan zou be tekenen, niet is geëffectueerd, is in 1957 bier geplaatst in het tussen tarief der omzetbelasting dat tegelijkertijd van 8 op 10% is gebracht. Uitdrukkelijk was toegezegd dat deze laatste verhoging een tijdelijk karakter zou hebben. DEELNEMINGEN BINNENLAND De gang van zaken in de ondernemingen, waarin wij in het binnenland deelnemen, geeft over het algemeen reden tot tevredenheid. 7

Jaarverslagen | 1959 | | pagina 11