In het afgelopen boekjaar nam de reeds eerder door ons gesignaleerde concurrentie op het terrein van de export in hevigheid toe. Terwijl wij daar op zichzelf geen enkel bezwaar tegen mogen of willen inbrengen, verontrusten ons de aanwijzingen die er op duiden dat de door sommige brouwerijen gevolgde verkooppolitiek van bijzonder lage exportprijzen, de met zoveel moeite opgebouwde reputatie van het over het algemeen van goede kwaliteit zijnde Nederlandse bier, dreigt te depre ciëren. In het kader van de Euromarkt wordt voorts op deze wijze de deur geopend voor reper cussies die niet bevorderlijk zijn te achten voor een gezonde ontwikkeling van de brouwindustrie in haar geheel. Zoals reeds in ons voorgaande jaarverslag is vermeld heeft de kapitalisatie van onze vennootschap in de loop van dit verslagjaar een belangrijke wijziging ondergaan. Overeenkomstig de mogelijk heden geopend door de Wet op de Herkapitalisatie 1957 is aan aandeelhouders een bonus uit gereikt groot 12.500.000, waarvan 10.000.000 in aandelen en ƒ2.500.000 in contanten. Het ver strekken van deze bonus was mogelijk door het zichtbaar maken van de stille reserve, welke in de balanspost Belangen bij aanverwante ondernemingen was begrepen. Na verhoging van de waarde van genoemde post met 12.500.000 zijn deze belangen nog voorzichtig gewaardeerd. Bovendien had ter versterking van de kaspositie een emissie a pari plaats van 5.000.000 aan delen welke emissie een succes is geweest. Door deze beide transacties steeg het geplaatste kapitaal van de vennootschap van ƒ20.000.000 tot ƒ35.000.000. Sedert het ingaan van het huidige boekjaar hebben wij een aanvang gemaakt met de uitvoering van nieuwe plannen, die wij U hiermede ter kennis brengen. Wij zijn van mening dat het met het oog op de eisen van een zo efficiënt mogelijke bedrijfsvoering, o.a. in het kader van de voortschrijdende ontwikkeling van de Europese Gemeenschapsgedachte, gewenst is over te gaan tot een hergroepering van onze activa, waarbij een splitsing wordt gemaakt tussen de activa in Nederland en die in het buitenland. Wij hebben daartoe twee dochtervennoot schappen opgericht, te weten „Heineken's Brouwerijen Nederland N.V." en „Heineken Inter national N.V.". Voor de door ons in deze dochtermaatschappijen in te brengen activa verwerven wij het gehele geplaatste kapitaal van ieder der vennootschappen, alsmede een vordering op ieder dezer vennoot schappen. Het gevolg van het vorenstaande is, dat in de volgende balans van Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V. als activa uitsluitend zullen paraisseren de belangen van de moedermaatschappij in de beide bovengenoemde dochtermaatschappijen. Daarnaast zal een geconsolideerde balans worden gepubliceerd.

Jaarverslagen | 1958 | | pagina 8